Bruksela: czeska wystawa obraża Polskę i duchownych
2009-01-13 00:00:00
Kuriozalna, szokująca i obraźliwa dla Polski i Kościoła ekspozycja stanęła w budynku Rady Unii Europejskiej. Wystawa zorganizowana przez Republikę Czeską, kierującą obecnie UE przedstawia dzieła, które mają symbolizować kraje członkowskie. Stereotyp Polski, na tej wystawie to... grupa zakonników stawiających maszt z tęczową flagą, która jak wiadomo jest symbolem ruchu homoseksualnego.
Inspiracją dla autora tego „dzieła” Leszka Hirszenberga byli amerykańscy żołnierze na wyspie Iwo Jima. – Surrealistyczna wizja połączenia czegoś, czego połączyć się nie da – tłumaczy „artysta”. Zakonnicy są upozowani jak żołnierze zwycięskiej armii na japońskiej wyspie w 1945 roku, tylko zamiast flagi USA na maszcie powiewa flaga symbolizująca ruch gejowski – informuje „Rzeczpospolita” .
Polscy dyplomaci i urzędnicy są zaskoczeni i oburzeni. Polskie przedstawicielstwo ma zapytać czeskie przewodnictwo czemu miała służyć ta wystawa – podaje polskieradio.pl
Pomysłodawcą całego projektu jest David Czerny. Przestrzenne instalacje, które mają symbolizować każdy z 27 krajów UE są wykonane przez twórców pochodzących z tych krajów.
Każdy kraj ma prawo w budynku Rady UE umieścić na czas trwania swojego przewodnictwa ekspozycję. Do tej pory jednak wystawy miały raczej charakter ozdobny, Czesi jako pierwsi chcą zmusić do myślenia i decydują się na wystawę kontrowersyjną – czytamy w „Rz”.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.