Brytyjczycy na drodze do całkowitej niewiary?
2009-03-24 00:00:00
Wiara większości Brytyjczyków jest rozmyta i opiera się na abstrakcyjnym pojęciu Boga oraz źle rozumianym przywiązaniu do chrześcijańskich tradycji – wynika z badania przeprowadzonego przez Europejski Sondaż Społeczny (ESS). Badanie, na które powołuje się gazeta „Telegraph”, prowadzi także do wniosku, że Wielka Brytania jest jednym z najmniej religijnych państw w Europie.
Prof. David Voas, socjolog z Uniwersytetu w Manchesterze, stojący na czele projektu badawczego, wyjaśnia, że w Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu trwa proces pozbawienia chrześcijaństwa statusu panującego, a religia ta wypychana jest stopniowo z prawa i instytucji politycznych „Wkrótce wiara chrześcijańska nie będzie pełniła żadnej roli w życiu publicznym” – stwierdza uczony.
Według Voasa rozmyta wiara to etap pośredni, prowadzący do całkowitej niewiary i braku religii. „Dorośli wciąż mają wspomnienia z dzieciństwa, gdy brano ich do kościoła, czują też nostalgię za chrześcijaństwem, ale to się kończy. Wciąż utożsamiają się z jakimś kościołem, ale nie przekazują tego następnemu pokoleniu” – dodaje naukowiec.
Prof. Linda Woodhead z Lancaster University, prowadząca rządowy projekt badawczy na temat roli religii w społeczeństwie, nie podziela pesymistycznych wniosków swego kolegi. Jej zdaniem ludziom, choć nie chcą przywiązywać się do religii, nadal bliskie są wartości duchowe i moralne.
Wyniki badania ESS zostaną opublikowane w następnym miesiącu na łamach European Sociological Review. Sondaż przeprowadzono wśród 30 tys. ludzi z 22 krajów. Tylko w pięciu innych państwach zanotowano mniejszy niż w Wielkiej Brytanii odsetek osób, przyznających się do przynależności do Kościoła czy wspólnoty chrześcijańskiej. Były to: Słowenia, Szwecja, Norwegia, Holandia i Belgia. Przynależność taką zadeklarowało w badaniu 12 proc. Brytyjczyków.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.