Brytyjscy luteranie mają swoją ”biskupkę”

2009-01-23 00:00:00

Po raz pierwszy na czele wspólnoty luterańskiej w Wielkiej Brytanii stanęła kobieta. Dotychczasowy zwierzchnik brytyjskich luteran, Polak z pochodzenia „biskup” Walter Jagucki wyświęcił na swoją następczynię pastorkę Janę Jeruma-Grinbergę, udzielając jej sakry „biskupiej”. Tym samym stała się ona pierwszą kobietą-„biskupką” wśród tamtejszych luteran, ale także w ogóle wśród chrześcijan na Wyspach Brytyjskich.

W ceremonii, która odbyła się 17 stycznia w historycznej katedrze luterańskiej Wren pw. św. Anny i św. Agnieszki w stolicy Anglii, wzięli udział inni hierarchowie i duchowni zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i Europy, m.in. z krajów skandynawskich.

Luteranie pojawili się na Wyspach Brytyjskich w drugiej połowie XVI wieku, ale pierwszy stały zbór powstał w Londynie w 1669 i składał się głównie z Niemców i Skandynawów. Pod koniec XVII w. powołano do życia dwa dalsze zbory: niemiecki i skandynawski.

Obecnie luteranie, których liczbę ocenia się na ok. 100 tysięcy, mają swe placówki we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa. Ich wspólnoty mają w większości charakter narodowy, a nabożeństwa sprawowane są często w językach grup, z których wywodzą się wierni – obok angielskiego są to języki: niemiecki, skandynawskie (szwedzki, duński, norweski, islandzki), fiński, narodów nadbałtyckich (estoński, litewski i łotewski), a także polski, węgierski, a nawet chiński (kantoński) i suahili.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.