Brytyjscy parlamentarzyści chcą zagwarantować prawnie wolność słowa

2011-05-31 00:00:00
Brytyjscy parlamentarzyści chcą zagwarantować prawnie wolność słowa


Dale McAlpine, protestancki kaznodzieja, który w kwietniu ub. roku został aresztowany za głoszenie na ulicy, że „aktywność homoseksualna jest grzechem”, wkrótce po opuszczeniu aresztu wzywał do zmiany prawa. Teraz pojawił się dogodny moment, by wprowadzić zmiany. Ze stosowanym wnioskiem wystąpił parlamentarzysta konserwatywny Edward Leigh.

Parlamentarzysta zaproponował, by z ustawy o porządku publicznym z 1986 r. wykreślić jedno słowo „obraźliwe”, które pozwalało brytyjskim stróżom prawa aresztować osoby publicznie głoszące poglądy religijne takie, jak np. że homoseksualizm jest grzechem. 

Jego wniosek poparli Tim Farron z Partii Liberalno-Demokratycznej oraz Tom Watson z Partii Pracy, który pełnił kiedyś funkcję ministra. Pod wnioskiem podpisali się także parlamentarzyści z innych ugrupowań.

Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem wystarczy, że jakiś pederasta, islamista itp. poczuje się obrażony słowami publicznie wygłoszonymi przez jakąkolwiek osobę, a już można wszcząć wobec niej postępowanie karne. Z tego powodu często dochodziło do nadużyć.

Za zmianami opowiedział się także najbardziej zagorzały działacz antychrześcijański, prezes Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Świeckiego Społeczeństwa, Terry Sanderson. – Myślę, że większość ludzi, którzy cenią sobie wolność słowa – prawdziwi demokraci – zdroworozsądkowo podchodzi do sprawy i uważa, że nie można się obrażać, i wszczynać postępowania, bo zranione zostały ich uczucia – mówił.

Ustawa o porządku publicznym z 1986 r. zakazuje "gróźb, obelżywych lub obraźliwych słów oraz zachowań", a także zachowań, które "mogą spowodować prześladowanie, zastraszanie i cierpienia". Edward Leigh tłumaczy, że wystarczy usunąć z ustawy określenie „obraźliwych”, by przepis przestał być stosowany z byle powodu i chroniona była wolność słowa. Przypomniał podczas debaty na ten temat w Izbie Gmin, że tzw. sekcja 5 to klasyczny przykład prawa, które wprowadzone zostało w konkretnym celu - zwalczania chuligaństwa - a obecnie jest wykorzystywane przez policję do uciszania pokojowych demonstrantów i ulicznych kaznodziei.

– Jestem pewien, że wszyscy zgadzają się, iż wolność słowa jest podstawą prawdziwej demokracji. Obejmuje ona wolność do niezgadzania się z czyimiś opiniami i do polemiki. – przekonywał.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.