Brytyjski ateista ceni rolę chrześcijaństwa w życiu Afryki

2009-01-15 00:00:00

Znany brytyjski dziennikarz radiowy i zdeklarowany ateista Matthew Parris jest przekonany, że Afryka przede wszystkim potrzebuje Boga. W artykule opublikowanym w dzienniku „The Times” napisał, że nie pomoc w rozwoju, lecz tylko chrześcijańska misja może rozwiązać największe problemy tego kontynentu, z których największym jest pasywne nastawienie do życia.

Parris, który wychowywał się w Malawi i bardzo dobrze zna afrykański kontynent podkreśla „ogromny wkład“ chrześcijańskiej ewangelizacji w rozwój Afryki. Jego zdaniem samo kształcenie i wykształcenie mieszkańców Czarnego Kontynentu nie wystarcza. „Chrześcijaństwo zmienia w Afryce ludzkie serca. Przynosi duchową przemianę“ – ocenia brytyjski dziennikarz.

Swoje przekonania Parris opiera na wieloletniej obserwacji praktycznej pracy białych i czarnoskórych misjonarzy w Afryce. Zwraca uwagę na ich wkład w opiekę medyczną i szkolnictwo na Czarnym Kontynencie. Jego zdaniem tylko zacietrzewiony wyznawca sekularyzmu mógłby twierdzić, że świat bez szkół i szpitali prowadzonych przez misjonarzy byłby lepszy.

Parris twierdził wcześniej, że wiara owszem motywuje do niesienia pomocy, ale w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko pomoc. Teraz zmienił stanowisko. „Wiarą kieruje się nie tylko misjonarz, lecz również przenosi ją na swoją trzodę” – podkreśla.

Parris zwrócił uwagę, że ich praca nie zawsze jest dostrzegana na zewnątrz. Wspomina swoją ostatnią podróż do Malawi, gdzie na pierwszy rzut oka nie widać misjonarzy. „Na korytarzach drogich hoteli nie spotka się misjonarzy, którzy dyskutowaliby nad strategiami kierunków pomocy, jak to robią przedstawiciele wielkich organizacji pomocowych” – czytamy w artykule. Zamiast tego na wsi spotkał współpracowników świeckiej organizacji pomocy zajmującej się poszukiwaniem źródeł wody pitnej i odwiertem studni. Niektórzy z nich byli chrześcijanami. Uwagę Parrisa zwróciła ich rzetelność, pracowitość i ich optymizm.

Pisząc o postawach wobec życia Afrykańczyków dziennikarz podkreśla, że jest ona w największym stopniu uzależniona od naturalnych i plemiennych religii. Parris nie podziela zdania, że afrykańskie kultury są bardziej pokojowe i lepsze od świata Zachodu. Uważa, że są one w dużej mierze naznaczone strachem przed duchami, hierarchią i podporządkowaniem wyznawców i prowadzą do szeroko rozprzestrzeniającej się pasywności i rezygnacji wobec losu.

Dziennikarz podkreśla, że wiara buduje osobową więź między indywiduum i Bogiem. Proponuje każdemu postawę, która uwalnia od myślenia w kategoriach plemiennych. Dlatego tak ważna dla rozwoju Afryki jest wiara chrześcijańska. „Kto chciałby z niej zrezygnować ten wydaje ten kontynent na pastwę złośliwej fuzji Nike, farmaceutów, telefonu komórkowego i maczety” - napisał Parris.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.