Brytyjski sędzia, przerażony częstością rozpadu małżeństw, wzywa do zmiany prawa

2011-05-18 00:00:00
Brytyjski sędzia, przerażony częstością rozpadu małżeństw, wzywa do zmiany prawa


Przerażająco wysoka częstość rozpadu rodziny w Wielkiej Brytanii domaga się gruntownej reformy prawa rodzinnego – mówił ostatnio Paul Coleridge, sędzia rodzinny z Sądu Najwyższego. Podczas wykładu wygłoszonego dla chrześcijańskiej organizacji CARE w Londynie, Coleridge wezwał rząd Davida Camerona do reformy ustaw, regulujących kwestie małżeństwa i rozwodów, by sprostać narastającym problemom.

Sędzia podkreślił, że konieczne jest „promowanie stabilnego małżeństwa”, które stanowi klucz do stabilnego społeczeństwa i jest antidotum na "społeczną anarchię", rozpad rodziny i jej zgubny wpływ na dzieci.

W 2009 roku sędzia Coleridge wygłosił przemówienie w Parlamencie Europejskim, w którym mówił, że nieodpowiedzialne, przelotne związki z wieloma partnerami ranią miliony dzieci i pozostawiają u nich blizny na całe życie.

Zaapelował także o wsparcie dla stabilnego małżeństwa, które najlepiej służy dzieciom, co zostało dowiedzione wielokrotnie.

Wsparcie dla małżeństw to wyraz pragmatycznego, zdroworozsądkowego myślenia. Jest ono w interesie publicznym i pozwala ostatecznie zaoszczędzić pieniądze – przekonywał Coleridge.

Zaznaczył, że obecne brytyjskie prawo rodzinne jest nieaktualne, z powodu "zaniechania leniwych polityków". Nie radzi sobie ono z problemem rozpadu małżeństw, szerzenia się konkubinatów i rozwodów.

Fakt, że prawo rodzinne nie było przedmiotem analizy od czasu jego rewizji w 1950 r. przez Komisję Królewską i wprowadzenia późniejszych przepisów w 1971 roku, jest zarówno zdumiewający i niepokojący zarazem... Świat, w którym żyjemy dzisiaj nie jest taki sam, jak świat w 1950 r. – powiedział Sir Paul.

Zaznaczył, że już dawno zmieniły się normy zachowania, znikły niektóre wzorce, tabu itp. Jego zdaniem, obowiązujące prawo jest „niedostosowane do potrzeb”.

Sędzia ubolewał nad trudnym położeniem dzieci z rodzin rozbitych. Oszacował, że ponad 3 miliony dzieci w Wielkiej Brytanii jest uwikłanych w sprawy rozwodowe swoich rodziców. – Skala tego problemu jest rzeczywiście niepokojąca. Częstość rozpadania się rodziny jest tak przerażająco wysoka, że obecnie ma ona wpływ na to, w jaki sposób kształtuje się prawo rodzinne i je stosuje. Ma także bezpośredni i głęboki wpływ na życie prywatne ogromnej liczby ludności. Sędzia Coleridge dodał, że nie ma wątpliwości, iż rozpad rodziny głęboko rani dzieci. Ma wpływ na ich rozwój emocjonalny, a nawet fizyczny.

Wezwał także do "nowego spojrzenia na prawo rodzinne przez niezależną komisję, która musi być apolityczna”.  

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.