Brytyjskie dzieci będą się uczyć w szkołach o sektach, ateizmie i marksizmie

2009-04-08 00:00:00
Brytyjskie dzieci będą się uczyć w szkołach o sektach, ateizmie i marksizmie

Neodruidyzm, rastafarianizm, Świadkowie Jehowy, Kościół Zjednoczeniowy, Falun Gong i… ateizm – takie zagadnienia znajdują się m.in. w podstawach programowych nowego przedmiotu fakultatywnego w brytyjskich szkołach drugiego stopnia. Nowy przedmiot, który uczniowie tych placówek będą mogli wybrać już od września br. nosi nazwę: „Religia i wiara we współczesnym świecie”.

W brytyjskim systemie szkolnictwa uczniowie będący na 10. i 11. roku nauczania – czyli w wieku 14-16 lat – muszą wybrać kilka przedmiotów fakultatywnych. Z nich i z przedmiotów obowiązkowych zdaje się egzamin ukończenia szkoły drugiego stopnia (GCSE), plasujący się między polskim egzaminem gimnazjalnym i maturą.

„Religia i wiara w dzisiejszym świecie” oprócz wiedzy o nowych kierunkach religijnych ma dawać uczniowi wgląd w takie zagadnienia jak prawa człowieka, równość płci, klonowanie, uprawy genetycznie modyfikowane, internet, marksizm i wielokulturowość. Nowy przedmiot pomyślany jest jako dodatek do popularnego w brytyjskich szkołach religioznawstwa, w ramach którego prezentuje się 6 wielkich światowych religii.

Jako „wieloreligijny misz-masz” określił nowy fakultet Colin Hart z Instytutu Chrześcijańskiego. Skrytykował on ilość zagadnień, które uczniowie będą musieli opanować w czasie nauki. Jego zdaniem, projekt jest wręcz niewykonalny. – Nauczanie o wierze, podobnie jak nauczenie języka, jest bardzo złożone – zaznaczył Hart. Wyraził też swoje oburzenie z powodu faktu, że ateizm znalazł się w syllabusie przedmiotu mającego prezentować różne wyznania i podkreślił, że w Zjednoczonym Królestwie coraz mniej naucza się o Biblii i chrześcijaństwie.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.