Bułgaria: muzułmańska mniejszość coraz aktywniejsza politycznie

2009-09-28 00:00:00

Bułgarscy muzułmanie zachęceni sukcesem jaki w lipcowych wyborach parlamentarnych w tym kraju osiągnął skupiający Turków Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) postanowili utworzyć kolejne ugrupowanie polityczne.

Muzułmański Związek Demokratyczny został założony w sobotę w miasteczku Sławianci, na północnym wschodzie kraju zamieszkanym głównie przez etnicznych Turków – donosi „Rzeczpospolita”. Wynikający z bułgarskiej konstytucji zakaz tworzenia partii religijnych twórcy ugrupowania chcą obejść deklarując, że będzie ono otwarte dla wszystkich. Jedyny warunek to wyznawanie wartości islamu. Nowa partia zamierza wystartować w najbliższych uzupełniających wyborach lokalnych i w wyborach prezydenckich w 2011 roku.

Utworzenie partii to prawdopodobnie rezultat dobrego wyniku zrzeszającego turecką mniejszość Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) w ostatnich wyborach parlamentarnych – ocenia „Rzeczpospolita”. Ugrupowanie, które w statucie i dokumentach starannie unika odniesień do wyznania lub narodowości swoich członków, zdobyło ponad 14 proc. głosów. W efekcie wprowadziło 38 posłów do 240-osobowego parlamentu i stało się trzecią siłą polityczną w Bułgarii.

Założycielem nowej partii jest biznesmen Ali Juzeirow, któremu zarzucano już wzniecanie konfliktów między turecką mniejszością a resztą obywateli, kiedy w miasteczku Sławianci ufundował pomnik tureckiego żołnierza. Jako prowokację potraktowano też założenie przez niego w Bułgarii oddziału Czerwonego Półksiężyca, chociaż w kraju działa Czerwony Krzyż, a konwencja genewska zezwala na istnienie tylko jednej z tych organizacji.

Prokuratura już zapowiedziała, że zbada, czy Muzułmański Związek Demokratyczny nie jest ugrupowaniem religijnym – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W 7-milionowej Bułgarii, która przez kilka wieków była częścią imperium osmańskiego, turecka mniejszość stanowi aż 10 proc. liczby mieszkańców – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.