Bułgaria: muzułmańska mniejszość coraz aktywniejsza politycznie

2009-09-28 00:00:00

Bułgarscy muzułmanie zachęceni sukcesem jaki w lipcowych wyborach parlamentarnych w tym kraju osiągnął skupiający Turków Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) postanowili utworzyć kolejne ugrupowanie polityczne.

Muzułmański Związek Demokratyczny został założony w sobotę w miasteczku Sławianci, na północnym wschodzie kraju zamieszkanym głównie przez etnicznych Turków – donosi „Rzeczpospolita”. Wynikający z bułgarskiej konstytucji zakaz tworzenia partii religijnych twórcy ugrupowania chcą obejść deklarując, że będzie ono otwarte dla wszystkich. Jedyny warunek to wyznawanie wartości islamu. Nowa partia zamierza wystartować w najbliższych uzupełniających wyborach lokalnych i w wyborach prezydenckich w 2011 roku.

Utworzenie partii to prawdopodobnie rezultat dobrego wyniku zrzeszającego turecką mniejszość Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) w ostatnich wyborach parlamentarnych – ocenia „Rzeczpospolita”. Ugrupowanie, które w statucie i dokumentach starannie unika odniesień do wyznania lub narodowości swoich członków, zdobyło ponad 14 proc. głosów. W efekcie wprowadziło 38 posłów do 240-osobowego parlamentu i stało się trzecią siłą polityczną w Bułgarii.

Założycielem nowej partii jest biznesmen Ali Juzeirow, któremu zarzucano już wzniecanie konfliktów między turecką mniejszością a resztą obywateli, kiedy w miasteczku Sławianci ufundował pomnik tureckiego żołnierza. Jako prowokację potraktowano też założenie przez niego w Bułgarii oddziału Czerwonego Półksiężyca, chociaż w kraju działa Czerwony Krzyż, a konwencja genewska zezwala na istnienie tylko jednej z tych organizacji.

Prokuratura już zapowiedziała, że zbada, czy Muzułmański Związek Demokratyczny nie jest ugrupowaniem religijnym – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W 7-milionowej Bułgarii, która przez kilka wieków była częścią imperium osmańskiego, turecka mniejszość stanowi aż 10 proc. liczby mieszkańców – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.