Bułgaria: muzułmańska mniejszość coraz aktywniejsza politycznie
2009-09-28 00:00:00
Bułgarscy muzułmanie zachęceni sukcesem jaki w lipcowych wyborach parlamentarnych w tym kraju osiągnął skupiający Turków Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) postanowili utworzyć kolejne ugrupowanie polityczne.
Muzułmański Związek Demokratyczny został założony w sobotę w miasteczku Sławianci, na północnym wschodzie kraju zamieszkanym głównie przez etnicznych Turków – donosi „Rzeczpospolita”. Wynikający z bułgarskiej konstytucji zakaz tworzenia partii religijnych twórcy ugrupowania chcą obejść deklarując, że będzie ono otwarte dla wszystkich. Jedyny warunek to wyznawanie wartości islamu. Nowa partia zamierza wystartować w najbliższych uzupełniających wyborach lokalnych i w wyborach prezydenckich w 2011 roku.
Utworzenie partii to prawdopodobnie rezultat dobrego wyniku zrzeszającego turecką mniejszość Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) w ostatnich wyborach parlamentarnych – ocenia „Rzeczpospolita”. Ugrupowanie, które w statucie i dokumentach starannie unika odniesień do wyznania lub narodowości swoich członków, zdobyło ponad 14 proc. głosów. W efekcie wprowadziło 38 posłów do 240-osobowego parlamentu i stało się trzecią siłą polityczną w Bułgarii.
Założycielem nowej partii jest biznesmen Ali Juzeirow, któremu zarzucano już wzniecanie konfliktów między turecką mniejszością a resztą obywateli, kiedy w miasteczku Sławianci ufundował pomnik tureckiego żołnierza. Jako prowokację potraktowano też założenie przez niego w Bułgarii oddziału Czerwonego Półksiężyca, chociaż w kraju działa Czerwony Krzyż, a konwencja genewska zezwala na istnienie tylko jednej z tych organizacji.
Prokuratura już zapowiedziała, że zbada, czy Muzułmański Związek Demokratyczny nie jest ugrupowaniem religijnym – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
W 7-milionowej Bułgarii, która przez kilka wieków była częścią imperium osmańskiego, turecka mniejszość stanowi aż 10 proc. liczby mieszkańców – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.