Bułgaria: przymusowa islamizacja na południu kraju

2009-03-09 00:00:00

O narzucanej odgórnie islamizacji, prowadzonej we wsiach na południu Bułgarii opowiedział niedawno poseł do parlamentu tego kraju Jane Janew. W rozmowie z dziennikarzami ujawnił, że podczas niedawnej podróży do południowych rejonów kraju był świadkiem licznych przypadków zmuszania tamtejszych kobiet do noszenia chust – hidżabów.

Jako przykład wymienił wieś Ribnowo w okręgu Gurmen. Dyrektor miejscowej szkoły Feim Issa zmusił tamtejsze kobiety, zarówno nauczycielki, jak i uczennice, do przychodzenia na zajęcia w hidżabach. Popiera go w tym przywódca lokalnej wspólnoty religijnej Murat Boszniak, który – jak twierdzi poseł – nie ma nawet matury bułgarskiej i ukończył jedynie szkołę islamską w Skopje, a według niektórych, także w Arabii Saudyjskiej.

Tenże Boszniak uczy religii w miejscowej szkole i wzywa mieszkańców, aby nie chodzili na uroczystości i imprezy świeckie oraz aby nie obchodzili świąt z kalendarza cywilnego. Próbował też zorganizować wycieczkę do Turcji na koszt pewnej fundacji arabskiej, ale zgłosiła się tylko jedna dziewczyna. Boszniak żąda również, aby zwracano się doń nie przez „pan” (gospodin po bułgarsku), ale w formie „aga”, czyli w tureckim odpowiedniku tej formy.

W innej wsi – Satojcza poseł Janew zauważył, że dyrektorka miejscowej szkoły regularnie chodziła na zajęcia do formalnie niezarejestrowanej medresy (szkoły islamskiej), nauczającej w duchu fundamentalistycznym. Obecnie zawieszono ją w czynnościach, ale formalnie dyrektorem został jej mąż.

Zdaniem deputowanego, mieszkańcami tych wsi są nie Turcy, ale Bułgarzy wyznający islam, zwani Pomakami, których jedynym językiem ojczystym jest bułgarski. – Wydaje się, że niektóre regiony kraju muszą zostać na nowo wyzwolone spod jarzma osmańskiego – powiedział Janew.

Poseł i jego kolega z parlamentu Dimityr Abadżijew zamierzają zwrócić się do Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego z prośbą o zbadanie tych przypadków pod kątem łamania praw człowieka i naruszania „wartości europejskich”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.