Bułgaria: większość hierarchów kościoła prawosławnego było komunistycznymi agentami

2012-01-28 00:00:00
Bułgaria: większość hierarchów kościoła prawosławnego było komunistycznymi agentami

Bułgarskie media obiegła wstrząsająca wiadomość. Komisja parlamentarna badająca archiwa komunistycznej służby bezpieczeństwa opublikowała listę agentów wśród hierarchów głównych wyznań w Bułgarii. Znalazło się na niej 11 spośród 15 członków Świętego Synodu Cerkwi. 

Na liście nie ma jedynie 97-letniego patriarchy Maksima, najmłodszego członka Synodu – metropolity płowdiwskiego Nikołaja oraz metropolitów Amwrosija i Gawriiła.
 
Na mszy świętej z okazji dnia św. Maksima i imienin 97-letniego patriarchy, metropolita Nikołaj w imieniu członków Świętego Synodu mówił: "Jestem pewny, że w tych dniach Bóg wystawił naszą Cerkiew na kolejną ciężką próbę, lecz ona i tym razem to wytrzyma”. Zwracając się do solenizanta, oświadczył: "Nie dość innych krzyży, które nieśliście przez życie! Dziś Bóg nakłada na was kolejne ciężkie brzemię – przyjąć nasze spowiedzi i pokorną pokutę i odpuścić nam nasze grzechy". Święty Synod to najwyższa władza duchowna w kościele prawosławnym.  
 
Wykładowca filozofii na uniwersytecie w Sofii Kalin Yanakiev, będący również redaktorem naczelnym pisma religijnego „Chrześcijaństwo i Kultura” wyjaśniał, że Cerkiew padła ofiarą tajnej policji, która werbowała i szantażowała duchownych, a także wyznaczała biskupów”. Wyjaśnił, że hierarchowie nie mogą zrzec się swoich funkcji, gdyż piastują je dożywotnio. 

 
Źródło: The Australian News, AS.
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!