Bundestag dopuścił badania preimplantacyjne embrionów zapłodnionych in vitro

2011-07-08 00:00:00
Bundestag dopuścił badania preimplantacyjne embrionów zapłodnionych in vitro

Bundestag przegłosował wczoraj ustawę dopuszczającą badania preimplantacyjne na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia. W praktyce oznacza to, że Niemcy stały się kolejnym krajem, gdzie prawo dopuści zabijanie dzieci poczętych metodą in vitro, jeśli powstanie podejrzenie, iż są obarczone chorobą genetyczną – czytamy na łamach „Naszego Dziennika”.

326 posłów zagłosowało za projektem, w którym dopuszcza się badania preimplantacyjne (PGD), jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy ciężką chorobę lub gdy zaistnieje ryzyko śmierci, lub przedwczesnego porodu. Przepadła natomiast ustawa zakazująca badań PGD. W praktyce uchwała Bundestagu oznacza, że od tej pory lekarze będą mogli bezkarnie przeprowadzać badania preimplantacyjne i zabijać część ludzkich embrionów.

Diagnostyka preimplantacyjna, czyli swoista selekcja ludzkich embrionów, dozwolona jest jeszcze w Szwecji, we Włoszech, w Danii, Belgii, Holandii, we Francji, w Wielkiej Brytanii, a także w Hiszpanii. PGD jest metodą polegającą na przeprowadzaniu testów na embrionach, najczęściej w trzecim dniu ich życia i pobraniu z nich pojedynczej komórki, aby sprawdzić, czy zarodek jest zdrowy. W przypadku stwierdzenia choroby poczęte dziecko jest zabijane - lekarze mówią wtedy eufemistycznie, że "embrion ulega zniszczeniu".

Źródło: „Nasz Dziennik”
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.