Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej złożyli oficjalny protest przeciwko musicalowi „Superstar with... Jesus Christ”, który ma być zaprezentowany w Bydgoszczy w Wielką Środę przyszłego roku. Krucjatę różańcową przeciwko bluźnierczemu musicalowi zorganizowało Stowarzyszenia Unum Principium. Środowiska katolickie są oburzone scenariuszem spektaklu, gdzie SMS-y mają zadecydować o ukrzyżowaniu Chrystusa.
W oświadczeniu wystosowanym do prezydenta miasta prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Hanna Marchlik napisała m.in.: „Publiczne zapowiedzi pomysłodawców i realizatorów, w rodzaju: «Musical odziera Chrystusa z mitu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni», «Pokazujemy Jezusa jako zwykłego człowieka. To radio, telewizja i inne środki przekazu wbiły nam do głowy, że był Bogiem», «Gdy nie uda się nam na rynku, pojawimy się gdzie indziej», nie pozostawiają – w naszym rozumieniu – cienia wątpliwości, iż w Bydgoszczy pojawiły się forpoczty pseudoartystycznego, bluźnierczego i antychrześcijańskiego nurtu”.
W dalszej części oświadczenia czytamy, że członkowie Akcji Katolickiej „nie chcą jałowej dyskusji o ideologii pomysłodawców”. „Nie zamierzamy naruszać wolności «artystycznej» kogokolwiek. Jeśli jej wyraz znajdzie miejsce w programie telewizyjnym – wyłączymy odbiornik. Jeśli prywatny podmiot udostępni scenę swej sali – nie będzie nas tam. Jeśli jednak scenerią bluźnierczego spektaklu ma być jakakolwiek miejska przestrzeń publiczna, to wyrażamy sprzeciw i składamy go na ręce prezydenta” – dodała Hanna Marchlik.
Na zakończenie Akcja Katolicka wyraża nadzieję, „iż znajdzie w prezydencie miasta nie tylko strażnika litery prawa chroniącego wierzących, ale także włodarza, któremu nie będzie obojętnym sprofanowanie Syna Bożego – Jezusa Chrystusa, Boga tysięcy jego mieszkańców”.
Kilka dni temu w rozmowie z KAI prezydent Bydgoszczy powiedział, że musi głęboko przeanalizować sprawę. Protest Akcji Katolickiej został umieszczony na stronie internetowej diecezji bydgoskiej oraz zarządu krajowego. Pismo otrzymali również m.in. ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa i Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej w Polsce bp Mariusz Leszczyński
Członkowie Stowarzyszenia Unum Principium wystosowali z kolei apel do mieszkańców Bydgoszczy, aby ci podjęli „Krucjatę Różańcową” o zapobiegnięcie bluźnierstwu w mieście. „Jeżeli w okresie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Bydgoszcz stanie się miejscem zbiorowego i publicznego sądu nad Jezusem Chrystusem, trudno będzie powstrzymać narastającą falę upokarzania katolików w naszej ojczyźnie” – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia Unum Principium.
Organizatorzy protestu zapraszają wszystkich katolików i chrześcijan w kraju i poza jego granicami do podjęcia „nieustannego dzieła modlitewnego w intencji Bydgoszczy wolnej od bluźnierstw kryjących się za hasłem wolności wypowiedzi artystycznej”. Wierni w łączności duchowej z prześladowanymi chrześcijanami w Indiach i innych rejonach świata mają podjąć trud codziennej modlitwy różańcowej.
– Będziemy przepraszać Boży Majestat za wszystko to, co godzi w Jego święte imię, a także - w kontekście bydgoskiej prowokacji - prosić o odwagę świadczenia o żywej obecności Jezusa Chrystusa wśród Polaków – powiedziała KAI prezes stowarzyszenia Elżbieta Bączkowska.
Począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu na portalu ProPolonia.pl będzie można zamieścić własne świadectwa z uczestnictwa w podjętej „Krucjacie Różańcowej”. – Po jej zakończeniu wpisy intencyjne przekażemy jako wotum dla sanktuarium na ręce biskupa bydgoskiego – poinformował rzecznik stowarzyszenia Krzysztof Zagozda.
Interaktywny spektakl ma zostać wystawiony na Starym Rynku 8 kwietnia przyszłego roku. Przedstawienie poprzedzi debata „ Jezus-wódz kontra Jezus-człowiek”. Do tej pory wyraźne stanowisko w tej sprawie zajęli kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy oraz jeden z duszpasterzy akademickich. Protesty zapowiadają kolejne stowarzyszenia i ruchy katolickie. W rozmowie z KAI ideę musicalu skrytykował biskup bydgoski Jan Tyrawa.
Stowarzyszenie Unum Principium powstało w czerwcu tego roku i zrzesza piętnaście osób. Jego siedziba mieści się w Łochowie k. Bydgoszczy. Głównym celem działalności jest propagowanie Mszy świętych w nadzwyczajniej formie rytu rzymskiego. W tym roku zorganizowano pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Pokolenia Summorum Pontificum. Odbywało się ono w lipcu w Mogilnie.
Źródło: KAI