Była mormonka kandydatką na ołtarze

2012-03-28 00:00:00
Była mormonka kandydatką na ołtarze


Prawdopodobnie niebawem będzie mógł rozpocząć proces beatyfikacyjny Cory Evans ? katoliczki nawróconej z mormonizmu, żony, matki i mistyczki, żyjącej w latach 1905-1957. Z relacji świadków wynika, że Evans otrzymała stygmaty ran ukrzyżowanego Chrystusa.

Cora Evans szczegółowo opisywała swoje wizje, w których widziała Jezusa i świętych. Jak wyjaśniała, jej zadaniem było szerzenie idei "Mistycznego Człowieczeństwa Chrystusa" mówiącej, że w człowieku zawsze zamieszkuje Chrystus i że ludzie powinni postępować tak jak On. Fundamentalną rolę w duchowości Evans odgrywała Msza św.

Evans urodziła się i wzrastała początkowo w środowisku amerykańskich mormonów. W 1924 roku wzięła udział w tajemniczym mormońskim obrzędzie małżeńskim w świątyni w Salt Lake City w stanie Utah. Jak pisała potem w swoich wspomnieniach, choć przed tym rytuałem była wierną mormonką, po nim stała się ateistką. Przez 10 lat szukała prawdziwej religii. Mimo pierwotnej awersji do katolicyzmu, to właśnie on wzbudził jej największe zainteresowanie. Do katolicyzmu skłonić ją miała przypadkowo usłyszana popularna wówczas audycja radiowa "Catholic Hour".

30 marca 1934 roku wraz z dwiema córkami przyjęła w chrzest w Kościele katolickim. Wkrótce, dzięki jej postawie, nawrócił się także mąż, Mack i wielu innych członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Z zapisków Cory wynika, że wielokrotnie w swych wizjach spotykała się z Jezusem. 24 grudnia 1946 roku, otrzymać miała od Niego misję propagowania w USA i na całym świecie idei Mistycznego Człowieczeństwa Chrystusa (Boskiego zamieszkiwania) w duszach. O tym, czy była to prawdziwa misja od Jezusa, wykazać ma szczegółowa analiza teologiczna zgromadzonych pism Evans.

Źródło: PiotrSkarga; KAI

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.