Były oficer CIA: ”Arabska Wiosna” to katastrofa dla brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu

2011-09-01 00:00:00
Były oficer CIA: ”Arabska Wiosna” to katastrofa dla brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu


„Arabska Wiosna” – zdaniem byłego oficera CIA – jest odpowiedzialna za katastrofę wywiadowczą. Amerykańskie i brytyjskie służby specjalne nie wiedzą, co się dzieje wśród islamistów.

Michael Scheuer, były szef specjalnej jednostki CIA zajmującej się ściganiem Osamy Bin Ladena stwierdził, że „Arabską Wiosną" zachwycona jest Al Kaida, bo amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze nie wiedzą, co się dzieje wśród islamskich bojowników”.

Były oficer CIA, przemawiając na międzynarodowych targach książki w Edynburgu mówił: – Pomoc, jaką otrzymywaliśmy od egipskich służb wywiadowczych – w mniejszym stopniu od tunezyjskich, a także libijskich i libańskich – wyczerpała się, głównie z powodu odwrócenia się naszych rządów od przywódców politycznych tych państw, lub dlatego, że ci, którzy pracowali dla tych służb po prostu zrezygnowali, obawiając się osadzenia w więzieniu lub gorszych rzeczy.  

Scheuer stwierdził również, że amerykańskim i brytyjskim służbom wywiadowczym powierzono bardzo dużo zadań, tymczasem efekty ich pracy są mizerne. – Służby nie są wstanie monitorować działań islamskich bojowników – konkludował.

„Arabska Wiosna”, zdaniem Scheuera, okazała się katastrofą dla służb wywiadowczych USA i Wielkiej Brytanii, a także innych potęg europejskich.

Scheuer w latach 1996 -99 kierował specjalną jednostką CIA odpowiedzialną za tropienie Bin Ladena. Od 2001r. do 2004 r. pracował jako doradca specjalnej jednostki. Jest autorem  biografii Bin Ladena, komentatorem i wykładowcą na Uniwersytecie Georgetown. Scheuer jest także autorem krytykowanego przez Parlament Europejski programu wydawania więźniów w nadzwyczajnym trybie. Jego krytycy, głównie międzynarodowe organizacje praw człowieka, skarżą się, że program wykorzystywany był do torturowania islamskich bojowników.

Były oficer CIA postuluje, by na nowo powrócić do realizacji programu. Obawia się, że w więzieniach arabskich znaleźli się informatorzy zachodnich służb wywiadowczych, którzy poddani torturom mogą wyjawić ważne informacje.

Źródło: „The Guardian”, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.