Były pastor anglikański wychwala celibat
2011-08-18 00:00:00

Duchowny anglikański, który przeszedł na katolicyzm, stwierdził ostatnio, że Kościół dobrze czyni propagując celibat duchownych.
Ks. Paul Blackburn został wyświęcony niedawno na kapłana w diecezji Salford. Ma żonę i trójkę dzieci. Zrezygnował z bycia anglikaninem, ze względu na wprowadzane przez Wspólnotę Anglikańską zmiany w nauczaniu moralnym.
Ksiądz stwierdził ostatnio, że duchowni, którzy zachowują celibat, są lepszymi kapłanami. Jego zdaniem „mogą lepiej i pełniej służyć Panu Bogu”.
- Niezależnie od tego, jaki kształt kapłaństwo przybierze w przyszłości, to i tak zawsze będzie zapotrzebowanie na księży, którzy będą zachowywać celibat – mówił w rozgłośni radiowej BBC Radio Lancashire ks. Paul.
BBC komentując słowa kapłana - konwertyty przypomniało, że zasada celibatu duchownych została wprowadzona w Kościele katolickim na mocy prawa kościelnego. Zauważono, że obecny papież, Benedykt XVI, jest stanowczo przeciwny zmianie tej zasady. Podkreślono, że przypadki anglikańskich duchownych posiadających rodziny, którzy chcą przejść na katolicyzm, są skrupulatnie badane przez władze kościelne. Dla takich duchownych utworzono specjalne ordynariaty.
Ks. Paul na twierdzenia prowadzącego program spikera, że żonaci duchowni w kościele katolickim lepiej by rozumieli problemy rodzin, odparł, że się absolutnie z tym nie zgadza. - Kapłan zachowujący celibat może dać o wiele więcej – mówił. - Duchowni tacy – dodał – mogą całkowicie oddać się Kościołowi i służbie Bogu. Ja natomiast, mając rodzinę część swojego czasu muszę jej poświęcić.
Ks. Paul Blackburn urodził się w Burnley. Duchownym anglikańskim został w diecezji Blackburn, a następnie przeniósł się do miasteczka Derby. To właśnie tam, pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaczął mieć obawy, co do przyszłego kierunku Wspólnoty Anglikańskiej.
Kapłan tłumaczy, że w szczególności niepokoiłygo "zagadnienia z zakresu medycyny, takie jak aborcja". Powiedział też: czułem, że kościół anglikański przestał bronić życia, które zaczyna się od poczęcia.
Ks. Paul obecnie świadczy posługę duszpasterską wśród chorych w szpitalu Blackburn Royal Infirmary. Jest jednym z dwóch kapłanów wyświęconych w tym roku w diecezji Salford.
Duchowny, chociaż dostrzega kryzys powołań kapłańskich, jest przeciwny rozluźnieniu zasad, określających, kto może zostać kapłanem katolickim. Zauważył, że świat się zmienia bardzo szybko i wielu ludzi zapomniało o tym, że kiedyś ich kraj był chrześcijański. Chociaż coraz mniej ludzi regularnie uczęszcza na Msze św., to jednak wiara tych, którzy są w kościele – jak zapewnił – jest bardzo głęboka.
Źródło: BBC, AS.
Joe Wilson prezentuje program wiary w BBC Radio Lancashire od 06:00 w każdą niedzielę.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.