Były pastor anglikański wychwala celibat

2011-08-18 00:00:00
Były pastor anglikański wychwala celibat

Duchowny anglikański, który przeszedł na katolicyzm, stwierdził ostatnio, że Kościół dobrze czyni propagując celibat duchownych.

Ks. Paul Blackburn został wyświęcony niedawno na kapłana w diecezji Salford. Ma żonę i trójkę dzieci. Zrezygnował z bycia anglikaninem, ze względu na wprowadzane przez Wspólnotę Anglikańską zmiany w nauczaniu moralnym.  

Ksiądz stwierdził ostatnio, że duchowni, którzy zachowują celibat, są lepszymi kapłanami. Jego zdaniem „mogą lepiej i pełniej służyć Panu Bogu”.

-
Niezależnie od tego, jaki kształt kapłaństwo przybierze w przyszłości, to i tak zawsze będzie zapotrzebowanie na księży, którzy będą zachowywać celibat  – mówił w rozgłośni radiowej  BBC Radio Lancashire ks. Paul.

BBC komentując słowa kapłana - konwertyty przypomniało, że zasada celibatu duchownych została wprowadzona w Kościele katolickim na mocy prawa kościelnego. Zauważono, że obecny papież, Benedykt XVI, jest stanowczo przeciwny zmianie tej zasady. Podkreślono, że przypadki anglikańskich duchownych posiadających rodziny, którzy chcą przejść na katolicyzm, są skrupulatnie badane przez władze kościelne. Dla takich duchownych utworzono specjalne ordynariaty.

Ks. Paul na twierdzenia prowadzącego program spikera, że żonaci duchowni w kościele katolickim lepiej by rozumieli problemy rodzin, odparł, że się absolutnie z tym nie zgadza. - Kapłan zachowujący celibat może dać o wiele więcej – mówił. - Duchowni tacy – dodał – mogą całkowicie oddać się Kościołowi i służbie Bogu. Ja natomiast, mając rodzinę część swojego czasu muszę jej poświęcić.

Ks. Paul Blackburn urodził się w Burnley. Duchownym anglikańskim został w diecezji Blackburn, a następnie przeniósł się do miasteczka Derby. To właśnie tam, pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaczął mieć obawy, co do przyszłego kierunku Wspólnoty Anglikańskiej.

Kapłan tłumaczy, że w szczególności niepokoiłygo "zagadnienia z zakresu medycyny, takie jak aborcja". Powiedział też: czułem, że kościół anglikański przestał bronić życia, które zaczyna się od poczęcia.

Ks. Paul obecnie świadczy posługę duszpasterską wśród chorych w szpitalu Blackburn Royal Infirmary. Jest jednym z dwóch kapłanów wyświęconych w tym roku w diecezji Salford.

Duchowny, chociaż dostrzega kryzys powołań kapłańskich, jest przeciwny rozluźnieniu zasad, określających, kto może zostać kapłanem katolickim. Zauważył, że świat się zmienia bardzo szybko i wielu ludzi zapomniało o tym, że kiedyś ich kraj był chrześcijański. Chociaż coraz mniej ludzi regularnie uczęszcza na Msze św., to jednak wiara tych, którzy są w kościele – jak zapewnił – jest bardzo głęboka.

Źródło: BBC, AS.

Joe Wilson prezentuje program wiary w BBC Radio Lancashire od 06:00 w każdą niedzielę.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.