Carla Bruni niemile widziana w Watykanie

2010-10-15 00:00:00
Carla Bruni niemile widziana w Watykanie

Jak donosi brytyjski „The Daily Telegraph”, tuż przed spotkaniem prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w Watykanie na początku tego miesiąca, urzędnicy watykańscy przesłali do ambasadora Francji krótką informację, w której wprost dali do zrozumienia, że nie życzą sobie, aby prezydentowi towarzyszyła jego „żona”. Notka brzmiała następująco: „Carla Sarkozy nie jest mile widziana w Watykanie”.

Jeden z francuskich tygodników satyrycznych spekulował, że papież najprawdopodobniej obawiał się zestawienia na pierwszych stronach gazet jego wizerunku ze zdjęciami nagiej, byłej top modelki Carly Bruni. Zdjęcia przedstawiające Bruni nagą albo skąpo ubraną regularnie pojawiają się w prasie na całym świecie. 

Prezydent Sarkozy poprosił o audiencję u papieża, by pozyskać głosy katolików oburzonych sposobem deportowania imigrantów pochodzenia romskiego. Według najnowszych sondaży, popularność prezydenta Francji wśród katolików spadła z 61 do 47. proc.

Sarkozy nieraz wspominał, że został wychowany jako katolik. Sprzeciwia się jednak tradycyjnemu nauczaniu Kościoła katolickiego, gdyż jest rozwodnikiem.

W grudniu 2007 r. Nicolas Sarkozy, dopiero co wybrany na prezydenta Francji, udał się z pierwszą oficjalną wizytą do Watykanu. Zszokował wówczas opinię publiczną tym, że podczas oficjalnej audiencji przeglądał na swoim telefonie wiadomości i przesyłał sms-y do Bruni, która nie była jeszcze jego „żoną”.

Źródło: The Daily Telegrph, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!