Chile: otwarto muzeum generała Pinocheta

2008-12-17 00:00:00

W Santiago de Chile otwarto muzeum generała Pinocheta. Dokonała tego Lucia Hiriart, wdowa po zmarłym dwa lata temu w wieku 91 lat generale. Zajmuje ono cztery salki w siedzibie Fundacji Pinocheta utworzonej w 1995 r. w Santiago przez dawnych współpracowników dowódcy, który sprawował władzę w Chile w latach 1973-1990 – informuje portal dziennika „Rzeczpospolita”.

Jest tam gabinet, w którym Augusto Pinochet przesiadywał, gdy przeszedł w stan spoczynku. Na biurku niczego nie ruszono od jego śmierci. Można obejrzeć mundury, odznaczenia, szable i szpadę generała, prywatne i oficjalne zdjęcia, imponującą kolekcję ołowianych żołnierzyków i innych militarnych miniaturek oraz prezenty, które Pinochet dostawał od innych przywódców, m.in. od amerykańskich prezydentów Richarda Nixona i Ronalda Reagana – wymienia portal.

Muzeum sfinansowano z datków sympatyków generała. Ponieważ organizatorzy boją się wandali, zwiedza się je wyłącznie grupowo i w towarzystwie przewodnika. Upłynie kilka tygodni, nim pamiątki obejrzą wszyscy chętni, którzy już się zgłosili do fundacji – informuje rp.pl.

To sposób na oddanie - krok po kroku - sprawiedliwości temu, kim był i co zrobił – mówiła podczas inauguracji cytowana przez chilijskie media Lucia Hiriart. – Chcemy, by Chilijczycy mogli poznać Pinocheta - człowieka, generała, prezydenta – wtórował jej szef fundacji, generał w stanie spoczynku Luis Cortes Villa.

Źródło: rp.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.