Chiny: 100 miliardów dolarów na wojsko

2012-03-04 00:00:00
Chiny: 100 miliardów dolarów na wojsko

Pekin z roku na rok zwiększa budżet przeznaczony na zbrojenia. W tym roku ma on wzrosnąć o 11, 2 proc. Jego wysokość pierwszy raz przekroczy 100 miliardów dolarów. 

Chińskie wydatki na zbrojenia rosną od dwóch dekad. Największa armia na świecie to dla Pekinu za mało. Od 2006 roku wartość budżetu honorowego podwoiła się. 
 
Chiny pod względem uzbrojenia ustępują jedynie Stanom Zjednoczonym. W budżecie na 2012 rok Pekin przeznaczył na obronność 672 mld juanów (ok. 107 mld dolarów). Dla porównania budżet obronny USA wynosi 739, 3 mld dolarów, Wielka Brytania - 63, 7, Rosja - 52, 7, zaś Indie - 31, 9. 
 
Władze w Pekinie uspokajają jednak, że wydatki na obronność Chin wcale nie są tak wysokie, jak wskazują statystyki.  ? Chiny mają 1,3 miliarda mieszkańców, olbrzymie terytorium i długą linię brzegową, ale nasze wydatki obronne są relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami ? przekonywał dziennikarzy rzecznik chińskiego parlamentu  Li Zhaoxing, zauważając, że jeśli weźmie się pod uwagę procent PKB przeznaczony na obronność, to Chiny znajdują się za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i innymi krajami, w których wydatki na zbrojenia przekraczają 2 proc. PKB - informuje "Rzeczpospolita". 
 
Zachodni eksperci wskazują, że wydatki, jakie na obronność przeznacza Państwo Środka, mogą być nawet wyższe niż te, które są zapisane w budżecie. Oficjalnie bowiem nie są ujmowane wydatki na prace nad międzykontynentalnymi rakietami nuklearnymi bądź na programy badawcze nad nowymi systemami zbrojenia. Philip Saunders, specjalista od Chin z Narodowego uniwersytetu Obrony w Waszyngtonie, twierdzi, że Pekin wydaje o 50 proc. więcej, niż wskazują na to oficjalne dane, zaś analitycy Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem, szacują, że oficjalny budżet obronny to 60 proc. całości sumy, jaką chińczycy przeznaczają na zbrojenia.


Źródło: rp.pl
ged   
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.