Chiny: bankructwa firm i ucieczka przedsiębiorców

2011-09-27 00:00:00
Chiny: bankructwa firm i ucieczka przedsiębiorców

Chińskich potentatów przemysłowych dotyka kryzys. Ostatnio (przed 12 września) z nadmorskiego miasta przemysłowego Wenzhou uciekło aż 7 przedsiębiorców, którzy pozostawili tysiące bezrobotnych pracowników i długi w wysokości kilkuset milionów juanów. O sprawie donosi dziennik „Shanghai Daily”. Gazeta podaje, że władzom czasami udaje się wcześniej aresztować przedsiębiorcę, zanim opuści firmę.

Coraz częstsze upadłości przedsiębiorców biorą się stąd, że od kiedy władze zaostrzyły warunki udzielania pożyczek na działalność gospodarczą (ponad rok temu), by uporać się z rosnącą inflacją, wielu prywatnych właścicieli zwróciło się o kredyty do tzw. podziemnych banków, których przybywa w szybkim tempie. Banki te udzielają pożyczek na znacznie większy procent niż banki państwowe.

Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić odsetek, wówczas po prostu porzuca firmę. Niektórym udaje się zbiec. Ostatnio z Wenzhou zbiegł Hu Fulin właściciel Zhejiang Center Group (ZCG). Hu Fulin posiadał fabrykę produkującą najbardziej popularne okulary przeciwsłoneczne w kraju. Rocznie fabryka sprzedawała 20 milionów okularów. Zatrudniał 3 tys. osób. Oprócz tego inwestował w nieruchomości i działał w branży energii odnawialnej.

Hu jest winien swoim pracownikom wynagrodzenie za sierpień i wrzesień (około 1,5 mln dol.). Przedsiębiorca nie zapłacił także dostawcom materiałów. Władze miasta powołały grupę zadaniową, która ma zbadać, jakie są zobowiązania Hu, skąd m.in. pożyczał pieniądze, aby spłacić jego długi.

Gazeta podaje, że rzadko władzom udaje się przechwycić właściciela upadającej firmy przed opuszczeniem miasta, ale czasami to się udaje. Na przykład Zheng Zhuju, właściciel sklepu ze sprzętem AGD próbował opuścić Wenzhou, pozostawiając ponad 43 tys. dol. niezapłaconych długów. Został jednak aresztowany 13 września.

Źródło: ShanghaiDaily.com, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.