Chiny: komuniści uderzyli w Kościół

2011-08-26 00:00:00
Chiny: komuniści uderzyli w Kościół

Pod koniec ubiegłego tygodnia służba bezpieczeństwa aresztowała grupę księży i katolików świeckich, należących do podziemnego Kościoła Katolickiego w Tianshui w prowincji Gansu (środkowo-północne Chiny). Przebywają oni w różnych miejscach i są tam przesłuchiwani w sprawach politycznych. Tamtejsi katolicy rozpoczęli kampanię modlitw o uwolnienie zatrzymanych.

Wśród nich są obecny administrator tej podziemnej diecezji – ks. Giovanni Battista Wang Ruohan, jej biskup emerytowany Casimiro Wang Milu oraz wielu innych kapłanów i kilkudziesięciu działaczy świeckich. Biskup i dwaj inni księża nazwiskiem Wang są braćmi.

Podziemna diecezja Tianshui, tzn. będąca częścią Kościoła, nie uznawanego przez władze, a utrzymującego więź z papieżem, pozostawała dotychczas w poprawnych stosunkach z miejscową policją i władzami miasta. Obie wspólnoty – oficjalna, kontrolowana przez rząd i formalnie nie uznająca papieża za głowę Kościoła, oraz podziemna – liczą łącznie ponad 20 tys. wiernych, wśród których pracuje 27 księży, przy czym 15 z nich należy do struktur nie uznawanych przez władze.

W 2003 bp Wang Milu ustąpił ze stanowiska, a w rok później zmarł biskup „oficjalny” Agostino Zhao Jinglong. Diecezją oficjalną zarządza odtąd ks. Bosco Zhao Jianzhang, krewny zmarłego hierarchy. Wydaje się on również być kandydatem władz komunistycznych na nowego biskupa.

Według komentatorów, obecne aresztowania mają przekonać wspólnoty podziemne, liczące więcej księży niż oficjalne, do akceptowania kandydatów, proponowanych przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh), oraz nie dopuścić do tego, aby nowym biskupem został mianowany kapłan „podziemny”. Już w swoim programie ubiegłorocznym Zjednoczony Front Ludowy podkreślił pilną konieczność wybrania biskupa „przyjaznego”.

Samo Stowarzyszenie od kilku lat toczy ostrą walkę z Watykanem o możliwość mianowania biskupów odpowiadających reżymowi. W tym celu od listopada ub.r. konsekrowano w Chinach trzech biskupów bez zgody papieża.

Na początku sierpnia odzyskał wolność aresztowany w kwietniu ks. Chen Hailong – kapłan podziemny z diecezji Xuanhua (prowincja Hebei). W ciągu 4 miesięcy zatrzymania znęcano się nad nim i stosowano „pranie mózgu”, aby zmusić go do przystąpienia do PSKCh i wyrzeczenia się związków z papieżem.

Również na początku obecnego miesiąca wtrącono do więzienia czterech kapłanów diecezji Heze ze wschodniochińskiej prowincji Szantung. Jednym z nich jest ks. Wang Chengli – 48-letni duchowny, administrator tej jednostki kościelnej. Władze wywierają nań naciski, aby zerwał więzi z papieżem, a sam kapłan przetrzymywany był kilka dni bez jedzenia i picia.

Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.