Chiny: ksiądz i zakonnica pobici za obronę własności kościelnej

2011-09-08 00:00:00
Chiny: ksiądz i zakonnica pobici za obronę własności kościelnej


Nieznani sprawcy pobili w Chinach katolickiego księdza Wang Xueqinga i m. Xie Yuming, którzy upomnieli się o zwrot własności kościelnej. Stan pobitej zakonnicy, która trafiła do szpitala, jest ciężki, ponieważ doznała urazów głowy i klatki piersiowej. Do zajścia doszło 3 września w południowo-zachodniochińskiej diecezji Kangding w prowincji Syczuan. Po rozejściu się wiadomości, że delegacja katolików domaga się zwrotu dwóch budynków, należących niegdyś do Kościoła, kilkunastu napastników pobiło przedstawicieli Kościoła.

Komunistyczne władze Chin skonfiskowały majątek parafii na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Gdy w latach osiemdziesiątych za rządów Deng Xiaopinga władze zarządziły zwrot zagrabionego majątku dawnym właścicielom, Kościół wystąpił jedynie o zwrot dwóch dawnych szkół katolickich, choć w diecezji utracił kilkanaście innych nieruchomości. Tymczasem pierwszą szkołę zburzono, a jej ziemię władze przekazały prywatnej firmie, natomiast na terenie drugiej szkoły uwłaszczyła się nomenklatura partyjna z powiatu Moxi.

Miejscowi parafianie z oburzeniem przyjęli wiadomość o pobiciu swego duszpasterza i zorganizowali akcję protestacyjną. Zebrali się przed kościołem, aby bronić swych praw.

W diecezji Kangding posługuje obecnie 3 kapłanów i 2 zakonnice, zapewniając opiekę duszpasterską 13 tys. katolików. Obecnie diecezja nie ma swojego biskupa i administruje nią ordynariusz diecezji Leshan - Lei Shiyin, konsekrowany bez zezwolenia papieskiego 29 czerwca br.

Rząd w Pekinie ustanowił wyraźne prawa dotyczące zwrotu zagrabionej w czasach Mao Zedonga własności kościelnej dawnym właścicielom prawnym. Proces ten jednak natrafia na utrudnienia administracyjne w ministerstwie ds. religii i w Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich (PSKCh).

W 2005 w Xi'an (stolica prowincji Shaanxi) w środkowych Chinach pobito 16 sióstr zakonnych, domagających się zwrotu prowadzonej niegdyś przez nie szkoły. W tym samym roku do podobnego zdarzenia doszło w Tianjinie (lub Tiencin, we wschodniej części kraju), gdzie ofiarami represji było kilkunastu księży. Ocenia się, że wartość zagarniętego mienia kościelnego, kontrolowanego obecnie przez wspomniane Ministerstwo i PSKCh, wynosi ponad 130 mld juanów, czyli ok. 13 mld euro.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.