Chiny: ksiądz i zakonnica pobici za obronę własności kościelnej

2011-09-08 00:00:00
Chiny: ksiądz i zakonnica pobici za obronę własności kościelnej


Nieznani sprawcy pobili w Chinach katolickiego księdza Wang Xueqinga i m. Xie Yuming, którzy upomnieli się o zwrot własności kościelnej. Stan pobitej zakonnicy, która trafiła do szpitala, jest ciężki, ponieważ doznała urazów głowy i klatki piersiowej. Do zajścia doszło 3 września w południowo-zachodniochińskiej diecezji Kangding w prowincji Syczuan. Po rozejściu się wiadomości, że delegacja katolików domaga się zwrotu dwóch budynków, należących niegdyś do Kościoła, kilkunastu napastników pobiło przedstawicieli Kościoła.

Komunistyczne władze Chin skonfiskowały majątek parafii na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Gdy w latach osiemdziesiątych za rządów Deng Xiaopinga władze zarządziły zwrot zagrabionego majątku dawnym właścicielom, Kościół wystąpił jedynie o zwrot dwóch dawnych szkół katolickich, choć w diecezji utracił kilkanaście innych nieruchomości. Tymczasem pierwszą szkołę zburzono, a jej ziemię władze przekazały prywatnej firmie, natomiast na terenie drugiej szkoły uwłaszczyła się nomenklatura partyjna z powiatu Moxi.

Miejscowi parafianie z oburzeniem przyjęli wiadomość o pobiciu swego duszpasterza i zorganizowali akcję protestacyjną. Zebrali się przed kościołem, aby bronić swych praw.

W diecezji Kangding posługuje obecnie 3 kapłanów i 2 zakonnice, zapewniając opiekę duszpasterską 13 tys. katolików. Obecnie diecezja nie ma swojego biskupa i administruje nią ordynariusz diecezji Leshan - Lei Shiyin, konsekrowany bez zezwolenia papieskiego 29 czerwca br.

Rząd w Pekinie ustanowił wyraźne prawa dotyczące zwrotu zagrabionej w czasach Mao Zedonga własności kościelnej dawnym właścicielom prawnym. Proces ten jednak natrafia na utrudnienia administracyjne w ministerstwie ds. religii i w Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich (PSKCh).

W 2005 w Xi'an (stolica prowincji Shaanxi) w środkowych Chinach pobito 16 sióstr zakonnych, domagających się zwrotu prowadzonej niegdyś przez nie szkoły. W tym samym roku do podobnego zdarzenia doszło w Tianjinie (lub Tiencin, we wschodniej części kraju), gdzie ofiarami represji było kilkunastu księży. Ocenia się, że wartość zagarniętego mienia kościelnego, kontrolowanego obecnie przez wspomniane Ministerstwo i PSKCh, wynosi ponad 130 mld juanów, czyli ok. 13 mld euro.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.