Chiny: restrykcje wobec Kościoła na czas olimpiady

2008-08-08 00:00:00
Chiny: restrykcje wobec Kościoła na czas olimpiady

Na czas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie władze chińskie nałożyły szereg restrykcji na duchowieństwo Kościoła „podziemnego”. Wielu biskupów i księży otrzymało pod koniec lipca zakaz sprawowania sakramentów i prowadzenia pracy duszpasterskiej – donosi azjatycka agencja UCAN.

Letnie Igrzyska XXIX Olimpiady rozpoczynające się dziś w Pekinie, potrwają do 24 sierpnia. Natomiast od 6 do 17 września w stolicy Chin odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie.

Wobec ścisłej kontroli, wprowadzonej przez władze miejskie Pekinu wobec przybyszów z prowincji, księża z nieuznawanego przez państwo Kościoła „podziemnego”, pracujący na co dzień w stolicy Chin opuścili miasto, zamierzając powrócić po zakończeniu Igrzysk. Zgodzili się jednocześnie, by ich parafianie uczestniczyli we Mszach św. sprawowanych przez duchownych Kościoła „oficjalnego”, jako że nowy biskup Pekinu Joseph Li Shan jest uznawany przez Papieża.

W pobliskim Tianjinie i w okalającej Pekin prowincji Hebei niektórzy biskupi „podziemni” zostali umieszczeni w areszcie domowym i znajdują się pod ścisłym nadzorem. Zabroniono im też kontaktów z podległymi im księżmi, którym z kolei przedstawiciele władz zakazali odprawiania Mszy św. i sprawowania sakramentów bez zgody prorządowego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Niektórzy duchowni ujawnili, że otrzymali zakaz opuszczania swoich domów, zaś katolików na wsiach ostrzeżono, by nie przyjmowali „podziemnych” księży, którzy zwykle zatrzymywali się w ich domach. Każdy, kto złamie ten zakaz, ma być surowo ukarany – donosi UCAN.

We wsi Wuqiu koło Jinxian w prowincji Hebei, gdzie mieszka podziemny ordynariusz diecezji Zhengding bp Julius Jia Zhiguo, naprzeciwko katedry zbudowano w kwietniu br. niewielki dom dla oficerów służby bezpieczeństwa. „Czuwają” oni nad hierarchą 24 godziny na dobę. Wcześniej wynajmowali oni prywatny dom w pobliżu, aby monitorować działalność 73-letniego biskupa. Czterech oficerów pełni ośmiogodzinne dyżury, co dwie godziny wchodząc do mieszkania biskupa w katedrze. Chociaż katolikom mieszkającym poza Wuqiu zabroniono chodzenia do katedry, bp Jia Zhiguo nadal odprawia w niej codzienną Mszę św.

Podobne restrykcje spotykają „podziemnych” księży w dwóch innych prowincjach, Anhui i Shandong. W prowincji Heilongjiang, bp Joseph Wei Jingyi z Qiqiharu powiedział UCAN, że przedstawiciele władz dzwonili do niego pytając, czy w najbliższych dniach zamierza gdzieś wyjeżdżać lub organizować „zgromadzenia religijne”. 50-letni hierarcha odpowiedział, że nigdzie nie wyjeżdża i zamierza oglądać Igrzyska Olimpijskie w telewizji. Dodał, że jego diecezja nie organizuje żadnej specjalnej Mszy w związku z Olimpiadą, jednak „katolicy będą się modlić o sukces imprezy na niedzielnych Mszach”.

Potwierdził, że niektórzy „podziemni” księża wyjechali z Pekinu i okolic na czas Igrzysk. „Wrócili oni do swoich domów lub zdecydowali się na wakacje w północno-wschodnich Chinach, gdzie jest chłodniej, aby uniknąć problemów” – powiedział bp Wei Jingyi. Dodał, że pekińscy katolicy świeccy będą bezpieczni, o ile będą modlić się w domu i nie będą przyłączać się do żadnych zgromadzeń religijnych.

W Mongolii Wewnętrznej „podziemny” ksiądz poinformował UCAN, że lokalni duchowni anulowali tego lata lekcje religii i pielgrzymki, aby uniknąć kłopotów. W zamian księża odwiedzają katolików w odległych wioskach i uprawiają sporty, aby pogłębić braterstwo między nimi.

Z kolei w południowo-wschodnich Chinach lokalne władze nie nałożyły żadnych restrykcji na „podziemne” wspólnoty w prowincjach Fujian i Zhejiang provinces. Jednak tamtejsi księża nie będą organizować „działalności na szerszą skalę w tym delikatnym okresie” – pisze UCAN.

W czasie Igrzysk Olimpijskich przypada 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP, uroczyście obchodzona w Chinach przez katolików. Postanowili oni monitorować sytuację i zdecydują czy w tym roku zgromadzą się, aby świętować tę uroczystość.

Z powodu zaostrzonych środków bezpieczeństwa, związanych z Olimpiadą, odbywająca się co roku z udziałem 20-30 tys. wiernych pielgrzymka do kościoła Matki Bożej z Porcjunkuli na górze Bansi, 100 km od Taiyuan w prowincji Shanxi, zgromadziła 1 i 2 sierpnia jedynie 10 tys. osób. Przybyli oni tam, aby uzyskać odpust Porcjunkuli. Ks. Anthony Pan Lizhong z katedry w Taiyuan powiedział UCAN, że lokalne władze prosiły duchownych, aby w tym roku nie organizowali grup pielgrzymów „dla dobra Igrzysk Olimpijskich”. Dlatego kolejne 10 tys. wiernych poszło na górę Bansi przed lub po dacie odpustu.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.