Chiny: rozdźwięk w polityce wobec Watykanu
2008-03-25 00:00:00
Chiński minister ds. wyznań zarzucił Watykanowi dwulicowość. Stwierdził, że próba nawiązania relacji dyplomatycznych z Pekinem to nic innego, jak chęć przejęcia pełnej kontroli nad Kościołem katolickim w Chińskiej Republice Ludowej. Ye Xiaowen mówił o tym w wywiadzie dla tygodnika Nan Fag.
Zastanawiające jest to, że gdy minister ds. wyznań mówił o otwartym konflikcie między Chinami a Stolicą Apostolską, oficjalna delegacja rządowa prowadziła rozmowy w watykańskim Sekretariacie Stanu na temat przywrócenia relacji dyplomatycznych, zerwanych przez Pekin w 1951 r.
Szef urzędu ds. wyznań skrytykował też Benedykta XVI za list do chińskich katolików. Stwierdził, że zachęcając do wierności Papieżowi, zmusza on Chińczyków do tego, by wybierali między partią a Kościołem. Powtórzył znaną tezę, że nieuznawanie przez Stolicę Apostolską podległego komunistycznej władzy Stowarzyszenia Patriotycznego oznacza mieszanie się w wewnętrzne sprawy państwa. Ingerencją nazwał też chęć mianowania biskupów przez Stolicę Apostolską.
Ten ostry atak rodzi pytanie o prawdziwe intencje chińskiego rządu. Obserwatorzy podkreślają, że być może na szczytach władzy dochodzi do rozłamu między politykami, którzy domagają się większej wolności, a tymi, którzy kurczowo trzymają się maoistowskich schematów. Z drugiej strony słychać też głosy, że Pekin prowadzi podwójną grę, chcąc zmienić swój wizerunek przed Igrzyskami Olimpijskimi. Pragnący zachować anonimowość komentator agencji AsiaNews stwierdził: „Możemy być pewni, że po igrzyskach będzie wszystko po staremu”.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.