Chiny: rozdźwięk w polityce wobec Watykanu
2008-03-25 00:00:00

Chiński minister ds. wyznań zarzucił Watykanowi dwulicowość. Stwierdził, że próba nawiązania relacji dyplomatycznych z Pekinem to nic innego, jak chęć przejęcia pełnej kontroli nad Kościołem katolickim w Chińskiej Republice Ludowej. Ye Xiaowen mówił o tym w wywiadzie dla tygodnika Nan Fag.
Zastanawiające jest to, że gdy minister ds. wyznań mówił o otwartym konflikcie między Chinami a Stolicą Apostolską, oficjalna delegacja rządowa prowadziła rozmowy w watykańskim Sekretariacie Stanu na temat przywrócenia relacji dyplomatycznych, zerwanych przez Pekin w 1951 r.
Szef urzędu ds. wyznań skrytykował też Benedykta XVI za list do chińskich katolików. Stwierdził, że zachęcając do wierności Papieżowi, zmusza on Chińczyków do tego, by wybierali między partią a Kościołem. Powtórzył znaną tezę, że nieuznawanie przez Stolicę Apostolską podległego komunistycznej władzy Stowarzyszenia Patriotycznego oznacza mieszanie się w wewnętrzne sprawy państwa. Ingerencją nazwał też chęć mianowania biskupów przez Stolicę Apostolską.
Ten ostry atak rodzi pytanie o prawdziwe intencje chińskiego rządu. Obserwatorzy podkreślają, że być może na szczytach władzy dochodzi do rozłamu między politykami, którzy domagają się większej wolności, a tymi, którzy kurczowo trzymają się maoistowskich schematów. Z drugiej strony słychać też głosy, że Pekin prowadzi podwójną grę, chcąc zmienić swój wizerunek przed Igrzyskami Olimpijskimi. Pragnący zachować anonimowość komentator agencji AsiaNews stwierdził: „Możemy być pewni, że po igrzyskach będzie wszystko po staremu”.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.