Chiny: w Mongolii Wewnętrznej zburzono kościół

2010-06-11 00:00:00

Mimo silnego sprzeciwu wiernych i miejscowych księży władze zburzyły kościół katolicki w mieście Ordos w Mongolii Wewnętrznej w północno-wschodniej części Chin. W tym miejscu ma przebiegać nowa trasa szybkiego ruchu. Do zdarzenia doszło w nocy z 6 na 7 czerwca.

Około stu osób zgromadziło się o północy przed i kościołem Dongsheng, aby nie dopuścić do jego zburzenia. Dwóch najaktywniejszych uczestników sprzeciwu: miejscowy proboszcz ks. Gao En i przywódca świeckich Yang Yizhi zostali zatrzymani przez policję. Zwolniono ich po 20 godzinach w wyniku interwencji dwóch księży, wysłanych przez biskupa diecezji Hohhot, na której terenie znajduje się parafia w Ordos.

Zniszczony kościół był jedyną świątynią katolicką w mieście, obsługującą miejscową wspólnotę wiernych, liczącą ok. tysiąca osób (w całej Mongolii Wewnętrznej jest ponad 200 tys. katolików). W maju ub.r. został oficjalnie zarejestrowany. Gdy kilka miesięcy temu władze zapowiedziały zburzenie go, aby zbudować nową drogę, miejscowi parafianie i wierni z innych okolic zaczęli protestować przeciw tej decyzji, ale nie odniosło to żadnego skutku.

Po zniszczeniu kościoła wielu wiernych pozostało na jego gruzach, aby uniemożliwić dalsze prace przy rozbiórce. Jeden z nich powiedział później włoskiej agencji misyjnej AsiaNews: „Jak może rząd zniszczyć potajemnie kościół w środku nocy, uwięzić kapłana i przywódcę świeckich, a jednocześnie mówić o zgodzie społecznej?”.

Zajmująca powierzchnię prawie 1,2 mln km2 i licząca ponad 25 mln mieszkańców Mongolia Wewnętrzna jest regionem autonomicznym, położonym na północy i północnym wschodzie Chin. Graniczy z Republiką Mongolii i na niewielkim odcinku także z Rosją. Jej stolica – miasto Hohhot jest też siedzibą arcybiskupa (w źródłach watykańskich występuje ona również pod nazwami Suiyüan i Kuei Sui). Od 18 kwietnia br. urząd ten pełni 47-letni obecnie bp Paul Meng Qinglu, którego wybór potwierdziła także Stolica Apostolska. Na biskupa wybrano go już 11 lipca 2005 r., ale dopiero po prawie 5 latach mógł przyjąć sakrę.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.