Chiny: władze aresztowały biskupa Kościoła podziemnego
2008-08-26 00:00:00
W niedzielę, w dniu zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie został aresztowany jeden z ważniejszych biskupów katolickich tzw. Kościoła podziemnego Julius Jia Zhiguo z Zhengding – donosi CWNews.com.
Hierarcha został zatrzymany w katedrze Wuqiu przez kilku funkcjonariuszy. Nie podano oficjalnej przyczyny uwięzienia biskupa, ani też gdzie będzie on przetrzymywany.
73-letni biskup Jia, który przewodniczy diecezji w Hebei liczącej ponad 100 tys. katolików, do tej pory spędził w więzieniu 15 lat – od 1963 r. do 1978 r. Po zwolnieniu był jeszcze aresztowany przynajmniej 12 razy. Zwykle przetrzymywano go w areszcie przez kilka dni. W 1989 r. został internowany.
Podczas Igrzysk Olimpijskich władze ostrzegały chińskich chrześcijan, by nie organizowali publicznych nabożeństw. Tymczasem 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny około 1000 katolików w Zhenging nie dostosowało się do zaleceń urzędników i wzięło udział we Mszy św. w katedrze w Wuqiu celebrowanej przez biskupa Jia.
Chińscy urzędnicy – w szczególności w diecezji Hebei, w której Kościół podziemny jest silny – wielokrotnie zatrzymywali przywódców duchowych tuż przed i po ważnych wydarzeniach publicznych jak np. przed lub po kongresie Partii Komunistycznej.
Przed Igrzyskami Olimpijskimi urzędnicy wielokrotnie przestrzegali przed „nieuzasadnioną” aktywnością religijną a portal AsiaNews zauważył, że niektórzy członkowie Kościoła podziemnego prognozowali, iż dojdzie do zatrzymań tuż po zakończeniu igrzysk, kiedy osłabnie uwaga mediów.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.