Chiny: władze wypuściły z wiezienia bp. Yao Lianga
2009-02-13 00:00:00
Po 30 miesiącach wypuszczono z aresztu biskupa pomocniczego Xiwanzi – Leo Yao Lianga, hierarchę chińskiego Kościoła podziemnego. Biskupa zatrzymano za wyświęcenie kościoła w miejscowości Guyuan – mimo faktu, że władze wydały wcześniej wiernym pozwolenie na budowę świątyni. 85-letni duchowny powrócił do swojej diecezji w północno-zachodnich Chinach, jednak – wedle zarządzenia bezpieki – nie wolno mu opuszczać jej terenu i kierować działaniami Kościoła.
Od czasu aresztowania 30 lipca 2006 r. hierarcha przetrzymywany był w wielu nieznanych miejscach, przez pewien czas uznano go nawet za zaginionego. W rozmowie z agencją UCAN oznajmił, że w więzieniu traktowano go dobrze, choć był pozbawiony kontaktu ze światem. Powiedział też, że nadal jest inwigilowany przez służby bezpieczeństwa.
Świątynię w Guyuan wybudowano ze składek wiernych. Po jej konsekracji, która odbyła się 18 lipca 2006 r., policja wszczęła liczne aresztowania wśród katolickich świeckich i duchownych. Wierni z Kościoła podziemnego wystosowali 1 sierpnia 2006 r. petycję do władz z prośbą o uwolnienie duchownych. W odpowiedzi 500 policjantów dokonało aresztowania 90 osób. Podczas przepychanek z funkcjonariuszami poroniła brzemienna kobieta, a dwie ranne osoby znalazły się w szpitalu.
Większość aresztowanych osób zwolniono, m.in. pięciu księży, w więzieniach pozostali jednak bp Yao Liang, ks. Wang Hong skazany na 3 lata i ks. Li Huisheng, którego miejsce pobytu nie jest znane.
Obecnie katolicy w Xiwanzi uzyskali zezwolenie na rozbudowę kościoła. Od czasu zwolnienia bp. Yao Linga parafia znów ma księdza. Na niedzielne Msze św. przychodzi ponad tysiąc osób.
Diecezja Xiwanzi położona jest ok. 260 km na północ od Pekinu i liczy 15 tys. wiernych. Prowincja Hebei, w której leży ta diecezja, jest największym w Chinach skupiskiem katolików - mieszka ich tam 1,5 mln. Większość stanowią wierni należący do struktur podziemnych, nie uznawanych przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, i dlatego poddawanych ciągłym represjom.
Po zwolnieniu bp. Yao Lianga w więzieniach przebywa jeszcze trzech innych hierarchów z tego regionu. Ordynariusz diecezji Baoding, bp James Su Zhimin został uwięziony w 1996 r. i od tamtej pory słuch o nim zaginął. Ten sam los spotkał rok później jego biskupa pomocniczego Francisa An Shuxina, wypuszczono go jednak po 10 latach. Bp Han Dingxian z diecezji Yongnian zaginął w końcu 2005 r., podobnie jak bp Julian Jia Zhiguo z Zhengding, porwany przez służbę bezpieczeństwa.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.