Chiny odmówiły wizy amerykańskiej ambasador ds. wolności religijnej

2012-02-17 00:00:00
Chiny odmówiły wizy amerykańskiej ambasador ds. wolności religijnej


Władze komunistycznych Chin odmówiły wizy Susan Johnson Cook, amerykańskiej ambasador ds. wolności religijnej za granicą. Jej wyjazd do Chin był planowany na 8 lutego br. Zdaniem „The Washington Post”, została ona poproszona przez administrację prezydenta Baracka Obamy, aby „nie ogłaszać tego faktu przed rozpoczęciem wizyty chińskiego wiceprezydenta Xi Junping do USA”.

Stanowisko administracji Obamy wywołało kontrowersje w kręgach amerykańskich polityków i działaczy religijnych. Republikański senator Frank Wolf, który popierał nominację Cook oświadczył: – Brak reakcji Białego Domu jest oburzający. To, co stało się teraz z Chinami może mięć wpływ na wizyty w takich krajach jak Egipt i Wietnam. Ludzie będą stawiali pytania, jak ważny i skuteczny jest ten urząd?

Z kolei Joseph Grieboski założyciel Institute on Religion and Public Policy oświadczył: – Brak reakcji ze strony administracji pokazuje jak ważny dla niej jest ten urząd. Nie było żadnych wyrazów oburzenia, ani nawet oświadczenia ze strony Białego Domu”.

Cook odbyła niedawno spotkania z przedstawicielami ruchu na rzecz wolności w Tybecie, kultu Falung gong, mniejszości muzułmańskiej Uighur a także ewangelikami. Wraz z nią do Chin miał polecieć Rashad Hussain, specjalny wysłannik rządu USA przy Organizacji Współpracy Islamskiej. Cook radziła się także przywódców religijnych w USA, którzy wyjechali do Chin w 1998 r, wraz z prezydentem Billem Clintonem: kardynała Theodore’a McCarrica, rabina Arthura Shneiera oraz pastora Don Argue, działacza na rzecz wolności religijnej.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!