Choroba to nie tylko ból ciała

2012-02-15 00:00:00
Choroba to nie tylko ból ciała


Największy błąd współczesnej medycyny polega na tym, że skupia się ona na leczeniu ciała, pomijając leczenie duszy – zgodnie przyznali dyskutanci biorący udział w debacie pt. „Po co żyć – o sensie życia”, która odbyła się 11 lutego, z okazji 20. Światowego Dnia Chorego. Panel dyskusyjny zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej odbył się w Poznaniu. Debacie przysłuchiwali się abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, i bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy.

Uczestnicy spotkania,  przedstawiciele środowiska medycznego i społeczności chorych dyskutowali o kwestiach nadrzędnych: sensie życia postawie wobec choroby, roli sakramentów świętych i relacjach między lekarzem a chorym.

Otwierając debatę metropolita poznański powiedział - Światowy Dzień Chorego przypomina, że człowiek powinien być leczony kompleksowo. Niestety współczesna medycyna traktuje człowieka przedmiotowo, skupiając się jedynie na kwestii chorego ciała, pomijając aspekt duchowy.

Prof. Leon Drobnik zwrócił uwagę na  podobieństwo w odczuwaniu bólu fizycznego i psychicznego. Kierownik Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu stwierdził, że rozwój medycyny nie zwolnił lekarzy z obowiązku oswajania pacjentów z cierpieniem. Podkreślił przy tym istotną rolę rodziny i najbliższych, których opieka niewspółmiernie wzmacnia proces rekonwalescencji. Jeżeli chory czuje, że jego powrót do zdrowia i domu jest oczekiwany i chciany, inaczej znosi swoją chorobę, niż ktoś, kto ma poczucie, że nikt na niego nie czeka – stwierdził prof. Drobnik.

Profesor zauważył, że dzisiejszy model kształcenia lekarzy utwierdza ich w przekonaniu, że zdrowie jest towarem. Współczesny system leczenia gubi człowieka, wprowadzając niewłaściwe rozwiązania na rzecz ekonomii. Aborcja, eutanazja to brak szacunku do człowieka, ucieczka od Boga i od miłości – przekonywał prof. Drobnik

O. dr Piotr Krakowiak SAC. Krajowy duszpasterz hospicjów podkreślił potrzebę wolontariatu, tak szpitalnego, jak i parafialnego. Jeśli tylko kondycja na to pozwala, warto zachęcić pięćdziesięciolatków i sześćdziesięciolatków do angażowania się na rzecz chorych w parafii, by nie cierpieli w samotności – mówił ks. Krakowiak.

Przedstawiciel społeczności chorych, Krzysztof Zingler, od wielu lat chorujący na stwardnienie rozsiane, opowiedział zebranym o tym jak przeżywa chorobę, jak ważna w jego życiu jest praca oraz duchowe zaangażowanie. Wiara pomaga mi zwłaszcza w momentach kryzysowych. Dzięki niej zrozumiałem, że moje cierpienia są Panu Bogu potrzebne – stwierdził Zingler. W jego opinii kontakt lekarza z pacjentem nie powinien się ograniczać do rozmów o samopoczuciu chorego, ale i dotykająca spraw codziennych.

Zgromadzeni w sali Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wysłuchali też koncertu w wykonaniu Jacka Kortusa, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Wcześniej w Centrum Caritas Archidiecezji Poznańskiej, pod auspicjami Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy, Pielęgniarek i Farmacuetów, Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, została zorganizowana tzw. biała sobota. Bezpłatnych porad medycznych udzielali lekarze różnych specjaliści. Można też było wykonać podstawowe badania lekarskie.

Źródło: Kai 

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!