Chorwacja: biskupi o zasadach przyjmowania sakramentów

2008-06-20 00:00:00
Chorwacja: biskupi o zasadach przyjmowania sakramentów

Konferencja Biskupów Chorwacji w specjalnym dokumencie przypomniała kryteria przygotowania i sposoby przyjęcia sakramentów świętych. W ostatnim czasie wiele zastrzeżeń budzi przede wszystkim przyjmowanie sakramentu Chrztu św. ponieważ otrzymywano sygnały, że wielu rodziców oraz chrzestnych próbuje obejść konieczne przygotowanie do tej uroczystości. "Nie będzie już możliwe poszukiwanie parafii, w której mniej się oczekuje od rodziców proszących o Chrzest św. swoich dzieci" – napisali biskupi i podjęli decyzję o ustanowieniu ujednoliconych zasad przygotowania i przyjęcia tego sakramentu.

W dokumencie zastrzega się, że jeśli rodzice nie dają gwarancji o wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej to proboszczowie mogą odroczyć Chrzest. „Chcemy rodzicom wytłumaczyć, że nie odmawiamy Chrztu, ale z powodów pedagogicznych odkładamy go na czas późniejszy” – przekonują biskupi.

Podobne zasady dotyczą wyboru rodziców chrzestnych. Kryterium ich wyboru nie może być ograniczane tylko do przyjaźni z przyszłymi chrzestnymi. Według zasad zapisanych w nowym dokumencie biskupi zwracają uwagę, że chrzestny powinien być katolikiem, przystępować do spowiedzi i Komunii św., być w sakramentalnym związku małżeńskim i żyć w zgodzie z wiarą.

Biskupi przestrzegają także proboszczów, aby nie stosowali taryfy ulgowej w sprawie katechez chrzcielnych, organizując dla rodziców i chrzestnych zaledwie jedno "techniczne" spotkanie. Ponadto chrzest dzieci jest możliwy podczas Mszy św., ale nie będzie to stosowane w przypadku rodziców, którzy nie są w związku sakramentalnym. Całym rodzinom proponuje się uroczyste odnowienie sakramentu Chrztu św. każdego roku.

Rodziny powinny też zwrócić uwagę na miejsce, gdzie zamierzają zorganizować rodzinne spotkanie po uroczystości kościelnej oraz prezenty, jakie rodzice chrzestni chcą ofiarować. Problem polega na tym, że od pewnego czasu wiele rodzin świętowanie zamienia w "bankiety". Biskupi proponują wiernym powrót do skromniejszych przyjęć.

Chorwaccy biskupi widzą również problem w oddalaniu się młodych ludzi od Kościoła zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania.

Wiele uwagi w dokumencie o sakramentach poświęca się Mszy św. oraz zachęcie do osobistego uczestniczenia w Ofierze Pańskiej, której nie zastąpi jej oglądanie na ekranie telewizora. Takie rozwiązanie powinni wybierać tylko ludzie starsi i chorzy, którzy nie mogą normalnie uczestniczyć we Mszy św. w kościele. „Kto tak nie robi, musi wiedzieć – piszą biskupi – że "nie wypełnia przykazań kościelnych”. Zwracają również uwagę na zachowanie postu eucharystycznego oraz obowiązkowego dla katolika przyjęcia Komunii św. minimum raz w roku.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.