Chorwacja: biskupi o zasadach przyjmowania sakramentów
2008-06-20 00:00:00

Konferencja Biskupów Chorwacji w specjalnym dokumencie przypomniała kryteria przygotowania i sposoby przyjęcia sakramentów świętych. W ostatnim czasie wiele zastrzeżeń budzi przede wszystkim przyjmowanie sakramentu Chrztu św. ponieważ otrzymywano sygnały, że wielu rodziców oraz chrzestnych próbuje obejść konieczne przygotowanie do tej uroczystości. "Nie będzie już możliwe poszukiwanie parafii, w której mniej się oczekuje od rodziców proszących o Chrzest św. swoich dzieci" – napisali biskupi i podjęli decyzję o ustanowieniu ujednoliconych zasad przygotowania i przyjęcia tego sakramentu.
W dokumencie zastrzega się, że jeśli rodzice nie dają gwarancji o wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej to proboszczowie mogą odroczyć Chrzest. „Chcemy rodzicom wytłumaczyć, że nie odmawiamy Chrztu, ale z powodów pedagogicznych odkładamy go na czas późniejszy” – przekonują biskupi.
Podobne zasady dotyczą wyboru rodziców chrzestnych. Kryterium ich wyboru nie może być ograniczane tylko do przyjaźni z przyszłymi chrzestnymi. Według zasad zapisanych w nowym dokumencie biskupi zwracają uwagę, że chrzestny powinien być katolikiem, przystępować do spowiedzi i Komunii św., być w sakramentalnym związku małżeńskim i żyć w zgodzie z wiarą.
Biskupi przestrzegają także proboszczów, aby nie stosowali taryfy ulgowej w sprawie katechez chrzcielnych, organizując dla rodziców i chrzestnych zaledwie jedno "techniczne" spotkanie. Ponadto chrzest dzieci jest możliwy podczas Mszy św., ale nie będzie to stosowane w przypadku rodziców, którzy nie są w związku sakramentalnym. Całym rodzinom proponuje się uroczyste odnowienie sakramentu Chrztu św. każdego roku.
Rodziny powinny też zwrócić uwagę na miejsce, gdzie zamierzają zorganizować rodzinne spotkanie po uroczystości kościelnej oraz prezenty, jakie rodzice chrzestni chcą ofiarować. Problem polega na tym, że od pewnego czasu wiele rodzin świętowanie zamienia w "bankiety". Biskupi proponują wiernym powrót do skromniejszych przyjęć.
Chorwaccy biskupi widzą również problem w oddalaniu się młodych ludzi od Kościoła zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania.
Wiele uwagi w dokumencie o sakramentach poświęca się Mszy św. oraz zachęcie do osobistego uczestniczenia w Ofierze Pańskiej, której nie zastąpi jej oglądanie na ekranie telewizora. Takie rozwiązanie powinni wybierać tylko ludzie starsi i chorzy, którzy nie mogą normalnie uczestniczyć we Mszy św. w kościele. „Kto tak nie robi, musi wiedzieć – piszą biskupi – że "nie wypełnia przykazań kościelnych”. Zwracają również uwagę na zachowanie postu eucharystycznego oraz obowiązkowego dla katolika przyjęcia Komunii św. minimum raz w roku.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.