Chorwacja: prezydent chce ściągnięcia krzyży ze ścian urzędów
2009-08-14 00:00:00
Prezydent Chorwacji Stipe Mesić opowiedział się przeciwko obecności symboli religijnych w instytucjach publicznych. – Powinno być w nich wieszane tylko godło Republiki, ewentualnie flaga i nic innego. Należy wprowadzić to w życie, bo żyjemy państwie świeckim – zaznaczył 74-letni szef państwa w wywiadzie radiowym.
Wyjaśnił, że ma na myśli budynki wojskowe, policyjne, administracji państwowej i samorządowej. Jego zdaniem miejsce symboli religijnych jest „wyłącznie w kaplicach i miejscach, gdzie odbywają się ceremonie religijne”, a nie „w instytucjach publicznych”.
Według spisu ludności z 2001 r. katolicy stanowią prawie 90 proc. wśród 4,4 mln mieszkańców Chorwacji. Dlatego katolickie symbole religijne, takie jak krzyż lub krucyfiks, często towarzyszą symbolom Republiki wywieszonym w urzędach.
Biskupi nie zajęli na razie stanowiska w sprawie wypowiedzi Mesicia. Skrytykował ją natomiast dyrektor tygodnika „Glas Koncila”, Nedjeljko Pintarić. – Krzyż jest symbolem cywilizacji, a nie tylko religii czy Kościoła – stwierdził dziennikarz i dodał, że krzyż stanowi integralną część chorwackiej tożsamości.
Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.
Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, której członkiem jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, organizuje społeczny protest przeciwko niszczeniu polskiej szkoły i deprawacji młodego pokolenia. 1 grudnia o godzinie 12.00 spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie by pokazać, że nie ma naszego przyzwolenia na eksperymenty lewackie minister Nowackiej i jej ideowych popleczników.
W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.