Chrześcijanie z Iraku manifestowali w Brukseli
2008-04-21 00:00:00
Prawie 4 tys. osób demonstrowało wczoraj w Brukseli przeciwko przemocy, której ofiarą padają chrześcijanie w Iraku – informuje KAI (inne źródła mówią o nawet 7 tys. demonstrantów). Manifestacja, która odbyła się w dzielnicy, w której znajdują się siedziby głównych instytucji Unii Europejskiej, miała na celu zwrócenie uwagi na ataki, jakich doświadczają wyznawcy Chrystusa w Iraku – oświadczył Fikri Aygur, wiceprzewodniczący Europejskiej Unii Syryjskiej, która zorganizowała przemarsz ulicami belgijskiej stolicy.
Demonstranci, wśród których większość stanowili chrześcijańscy uchodźcy z Iraku, mieszkający obecnie w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Szwecji i Szwajcarii, chcieli także „wezwać Stany Zjednoczone, Unię Europejską i ONZ do znalezienia wyjścia dla chrześcijan” – powiedział Aygur francuskiej agencji AFP.
– Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są mordowani i masakrowani – mówił iracki duchowny Jacob Idine. Jak podaje „Nasz Dziennik”, Idine podkreślił, że przywódcy religijni, arcybiskupi i księża w Iraku są zabijani z zimną krwią. W ostatnich tygodniach islamiści zgładzili w tym kraju kilku wybitnych członków tamtejszej społeczności chrześcijańskiej. Szacuje się, że od czasu amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku z kraju tego uciekły dziesiątki tysięcy wierzących w Chrystusa. Idine podkreślił, że uczestnicy demonstracji w Brukseli chcą, aby Unia Europejska pomogła chronić duchowieństwo w Iraku. Nasilenie się ataków na chrześcijan od momentu rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone zbrojnego konfliktu wynika z tego, iż ich społeczność kojarzona jest przez muzułmanów z agresją świata zachodniego.
W Iraku chrześcijańską większość stanowią katolicy obrządku chaldejskiego. Przed amerykańską inwazją cała ich wspólnota liczyła ok. 800 tys. wiernych, czyli ok. 3 proc. społeczeństwa irackiego – informuje „Nasz Dziennik”.
Źródło: KAI/„Nasz Dziennik”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.