Jaki jest stan moralny i techniczny Wojska Polskiego? Czy dobry chrześcijanin powinien być sympatykiem pacyfizmu? Na te i podobne pytania znajdziemy odpowiedź w najnowszym, 13. numerze dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.
Dossier numeru otwiera artykuł Jerzego Wolaka pt. „Pokój nie jest wart każdej ceny”. Autor wskazuje na złudność wiary w osiągnięcie przez ludzkość stanu niczym niezakłóconej ziemskiej szczęśliwości, wolnej od przemocy, oraz zwraca uwagę na fakt, że „ideologia pokoju” była wykorzystywana do agresywnych celów przez reżim komunistyczny. W innym miejscu ks. Grzegorz Śniadoch ukazuje „Herezję pacyfizmu” w świetle nauczania Kościoła katolickiego. Z kolei Valdis Grinsteins wskazuje jakie są praktyczne skutki działalności wyznawców tej ideologii. W tekście „Wietnam – trzy lekcje zbrodniczego pacyfizmu” opisuje działania amerykańskich fanatyków pokoju będące de facto prokomunistyczną dywersją.
Krótki szkic historii oręża polskiego pióra Adama Kowalika stanowi wprowadzenie w refleksję nad stanem współczesnego Wojska Polskiego. Robert Wit Wyrostkiewicz zebrał wypowiedzi kompetentnych osób na temat wyszkolenia indywidualnego żołnierzy oraz (nie)przygotowania armii do misji zagranicznych. Niepokojącymi zjawiskami, według autora, jest także nadmierna feminizacja WP oraz znikanie armii z życia społecznego - obecnie trudno zobaczyć na ulicach polskich miast i wsi umundurowanych żołnierzy. Niewiele lepsze zdanie o przygotowaniu Polskich Sił Zbrojnych do odparcia ewentualnego ataku ma mjr. rez. dr. Michał Fiszer. W rozmowie z Konradem Rajcą charakteryzuje stan naszej armii jako zapewniający „minimalną strategiczną zdolność obronną”...
Dużo lepiej wypada ocena morale współczesnych żołnierzy polskich. Według anonimowego oficera „ciągle mamy ułańską fantazję”, problemem są jednak starzejące się rezerwy osobowe. Niepokoi także niedoinwestowanie bieżącego szkolenia sił zbrojnych. Swoimi przemyśleniami o specyfice duszpasterstwa wojskowego podczas wojny podzielił się z czytelnikami „Polonia Christiana” uczestnik misji wojskowej w Iraku ks. kpt. Sebastian Piekarski.
Oprócz tekstów o tematyce wojskowej, w najnowszym numerze magazynu czytelnik znajdzie wiele ciekawych artykułów na tematy aktualne oraz z dziedziny szeroko pojętej kultury.
Numer otwiera alarmujący tekst Romana Motoły pt. „Rząd chce nam zabrać dzieci!”. Jego tematem są próby wprowadzenia w Polsce przepisów prawnych, które pod pretekstem walki z przemocą próbują ograniczyć prawo rodziców do wychowywania dziecka. Na dalszych stronach Bogna Białecka pisze o macierzyństwie i lęku przed nim a Joanna Najfeld zajmuje się problemem agresywnych kampanii promujących środki antykoncepcyjne prowadzonych na zlecenie firm farmaceutycznych.
W dziale „Media i polityka” Bogusław Bajor rozmawia z Grzegorzem Braunem - reżyserem i autorem głośnego filmu dokumentalnego pt. „Towarzysz Generał”, a Grzegorz Kucharczyk w artykule „Postępowo, dyskretnie i niekonsekwentnie” analizuje polityczno-społeczne zaangażowanie redakcji „Tygodnika Powszechnego” w ostatnim dwudziestoleciu.
Na uwagę zasługuje także tekst kard. Jorge Medina Esteveza: „Kapłaństwo najwyższe, urzędowe i powszechne” stanowiący refleksję autora nad naturą kapłaństwa Jezusa Chrystusa, posługą kapłańską w Kościele oraz powszechnym kapłaństwem wiernych.
Ponadto wśród autorów „Polonia Christiana” są m.in.: Bogdan Dobosz, Marco Ferrazzoli, Annamaria Scavo, Sławomir Skiba w rozmowie ze Stanisławem Markowskim, Jacek Kowalski, Mariusz Affek.
„Polonia Christiana” dostępna jest w prenumeracie, a także w salonach prasowych Empik, Relay, Inmedio, Kolporter, Garmond oraz Ruch. Poprzez Internet można zapoznać się z treścią zarówno bieżącego, jak i archiwalnych numerów na stronie epch.poloniachristiana.pl.
Do egzemplarzy 13. numeru pisma "Polonia Christiana", dostępnych w punktach sprzedaży, dołączona jest płyta DVD z filmem "The Soviet Story".
PiotrSkarga.pl