Chrześcijańskie małżeństwo i rodzina skarbem narodowym

2012-02-22 00:00:00
Chrześcijańskie małżeństwo i rodzina skarbem narodowym


Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek swój list na Wielki Post poświęcił promocji chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Ordynariusz wojskowy zachęca w nim do docenienia wartości życia rodzinnego i apeluje o obronę chrześcijańskiego modelu małżeństwa.

„Małżeństwo i rodzina są pomysłem samego Boga (…) W małżeństwie mężczyzna i kobieta znajdują dla siebie dopełnienie, pomoc, akceptację i nade wszystko miłość potrzebną do wewnętrznego rozwoju. We wspólnocie, którą tworzą, przychodzą na świat dzieci; w niej dorastają i kształtują swój charakter. W rodzinie doznają opieki i dożywają swoich dni starsi rodzice. Rodzina także otacza modlitwą tych, którzy odeszli do wieczności” – czytamy w liście bp. Guzdka.

Ordynariusz wojskowy podkreśla, że model Rodziny z Nazaretu, jest bliski współczesnemu człowiekowi poprzez stykanie się jej z „realizmem życia”. Przypomina, że już na początku przeżywają „próbę miłości”, ochraniając zagrożone życie dziecka emigrują do Egiptu, a po powrocie do Nazaretu sumiennie wypełniają swoje obowiązki. „Pośród tych problemów, kochając się i rozumiejąc wzajemnie, pozostali do końca wierni Bogu” – pisze bp Guzdek.

Biskup polowy stwierdza, że szczególnie rodziny żołnierzy i funkcjonariuszy wystawiane są na próby rozłąki i częstych przenosin, związanych ze służbą. „Myśląc o rodzinach żołnierzy i innych służb mundurowych, często doświadczających rozłąki i wielu przeprowadzek, dziękuję za wierność małżeńskiej przysiędze. Swoim pięknym życiem małżeńskim i rodzinnym udowadniacie każdego dnia, że najważniejszymi imionami miłości są: ofiarność i poświęcenie. Prawdziwie kocha dopiero ten, kto trwa w miłości również wtedy, kiedy jest to trudne” – pisze hierarcha.

Ordynariusz wojskowy podkreśla, że „otoczone wielkoduszną miłością, dobrze wychowane i wykształcone dzieci to zdany egzamin z rodzicielskich zadań powierzonych przez Boga i przyjętych w zobowiązaniach chrzcielnych”.

Bp Guzdek zauważa, że obecnie tradycyjny model rodziny spotyka się z atakiem na niespotykaną skalę. „Próbuje się zniszczyć małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Godzi się w rodzinę jako środowisko miłości i nowego życia” – zauważa hierarcha.

Ordynariusz wojskowy zachęca „do czujności i obrony chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny w swoich środowiskach życia i pracy”. Pokreślił, że „dziś, bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest świadectwo dozgonnej miłości i wierności małżeńskiej”. Zachęcił małżonków do świętowania kolejnych rocznic zawarcia sakramentalnego związku. „Niech wątpiący w sens małżeństwa i rodziny, patrząc na świadectwo pięknej miłości przekonują się, że wierność jest możliwa” - apeluje bp Guzdek.

Zwracając się do kapelanów, biskup zachęca, aby w tegorocznych naukach rekolekcyjnych podjęli tematykę małżeństwa i rodziny oraz by zaplanowali we wspólnotach parafialnych Msze św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

Bp Guzdek podkreślił, że niepokojąca jest powszechna akceptacja społeczna dla rozwodów oraz zgoda na wspólne mieszkanie młodych przed ślubem. „Przez to tworzymy klimat, w którym trudno jest budować nierozerwalne małżeństwo” – przypomina.

Biskup polowy apeluje o wierność chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. „Brońmy jej ze wszystkich sił. Niech nasze rodziny dają coraz mocniejsze świadectwo wzajemnej miłości, służby życiu i dobrego wychowania dzieci” – zachęca.

Bp Guzdek zawierzył też rodziny diecezji wojskowej opiece bł. Jana Pawła II, którego nazwał „papieżem rodzin”.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!