Chrześcijaństwo nadal największą religią świata

2011-12-22 00:00:00
Chrześcijaństwo nadal największą religią świata

Chrześcijaństwo, liczące 2,18 miliarda wyznawców, pozostaje nadal największą religią świata. Największa liczba wyznawców Chrystusa żyje w Afryce, Azji i Ameryce - poinformował 20 grudnia amerykański instytut „Pew Research Center“. Drugą wielką religią jest islam, wyznawany przez 1,6 miliarda obywateli świata.

Według tych danych procent chrześcijan w Europie zmniejszył się w minionym stuleciu z 95 do 76. Obecnie w Europie żyje tylko jedna czwarta (25,9 procent) wszystkich chrześcijan. Przed stu laty było to jeszcze 2/3 (66,3 procent). Ojczyzną 36,8 procent chrześcijan jest Ameryka Południowa i Północna. Coraz więcej chrześcijan żyje w państwach subsaharyjskich. W 1910 roku stanowili oni 1,4, a w ubiegłym roku 23,6 procent chrześcijan na całym świecie. Tylko w Nigerii liczącej 155 milionów mieszkańców mieszka obecnie dwukrotnie więcej protestantów niż w Niemczech, kolebce Reformacji.
 
Niemal połowa wszystkich chrześcijan (48 procent) mieszka w dziesięciu państwach: na pierwszym miejscu jest to USA (prawie 247 milionów), Brazylia (176 milionów), Meksyk (108 milionów), Rosja (105 milionów), Filipiny (87 milionów) i Nigeria (81 milionów). Siódmym krajem o największej liczbie chrześcijan są Chiny, gdzie szacunkowo żyje ok. 67 milionów chrześcijan, ósmym – Demokratyczna Republika Konga (63 mln), dziewiątym – Niemcy (58 mln.), a na 10 miejscu Etiopia (53 miliony).
 
Tylko 10 procent chrześcijan żyje w krajach, w których nie stanowią oni większości w społeczeństwie. W podziale na wyznania największą grupę stanowią katolicy, których jest 50,1 procent. Do wspólnoty protestanckiej przyznaje się 36,7 procent, 11,9 – do prawosławia. Pozostały 1,3 procent chrześcijan należy do innych grup wyznaniowych.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.