Chrześcijaństwo nadal największą religią świata

2011-12-22 00:00:00
Chrześcijaństwo nadal największą religią świata

Chrześcijaństwo, liczące 2,18 miliarda wyznawców, pozostaje nadal największą religią świata. Największa liczba wyznawców Chrystusa żyje w Afryce, Azji i Ameryce - poinformował 20 grudnia amerykański instytut „Pew Research Center“. Drugą wielką religią jest islam, wyznawany przez 1,6 miliarda obywateli świata.

Według tych danych procent chrześcijan w Europie zmniejszył się w minionym stuleciu z 95 do 76. Obecnie w Europie żyje tylko jedna czwarta (25,9 procent) wszystkich chrześcijan. Przed stu laty było to jeszcze 2/3 (66,3 procent). Ojczyzną 36,8 procent chrześcijan jest Ameryka Południowa i Północna. Coraz więcej chrześcijan żyje w państwach subsaharyjskich. W 1910 roku stanowili oni 1,4, a w ubiegłym roku 23,6 procent chrześcijan na całym świecie. Tylko w Nigerii liczącej 155 milionów mieszkańców mieszka obecnie dwukrotnie więcej protestantów niż w Niemczech, kolebce Reformacji.
 
Niemal połowa wszystkich chrześcijan (48 procent) mieszka w dziesięciu państwach: na pierwszym miejscu jest to USA (prawie 247 milionów), Brazylia (176 milionów), Meksyk (108 milionów), Rosja (105 milionów), Filipiny (87 milionów) i Nigeria (81 milionów). Siódmym krajem o największej liczbie chrześcijan są Chiny, gdzie szacunkowo żyje ok. 67 milionów chrześcijan, ósmym – Demokratyczna Republika Konga (63 mln), dziewiątym – Niemcy (58 mln.), a na 10 miejscu Etiopia (53 miliony).
 
Tylko 10 procent chrześcijan żyje w krajach, w których nie stanowią oni większości w społeczeństwie. W podziale na wyznania największą grupę stanowią katolicy, których jest 50,1 procent. Do wspólnoty protestanckiej przyznaje się 36,7 procent, 11,9 – do prawosławia. Pozostały 1,3 procent chrześcijan należy do innych grup wyznaniowych.


Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.