Z najnowszego raportu „Męczennicy 2011” wynika, że na całym świecie około sto milionów ludzi cierpi z powodu wyznawania wiary w Chrystusa. W wielu krajach arabskich sytuacja mniejszości chrześcijańskiej stale się pogarsza.
Chrześcijanie znikają z coraz większej liczby krajów arabskich. Najbardziej wyraźnym przykładem wydaje się sytuacja w Egipcie, w którym po zmianie władzy płonie coraz więcej kościołów, giną chrześcijanie, a coraz więcej dziewcząt z chrześcijańskich rodzin pada ofiarą porwań i jest zmuszanych do zamążpójścia za muzułmanów i przejścia na islam. Według „Naszego Dziennika” coraz więcej wyznawców Chrystusa decyduje się opuścić kraje Bliskiego Wschodu, by móc swobodnie oddawać się praktykom religijnym. Według raportu ewangelickiej agencji informacyjnej Idea oraz Dzieła Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom "Open Doors", problem ten jest obecnie „najpoważniejszym jakościowo pogwałceniem wolności religijnej na świecie” i „w ostatnich latach osiągnął dramatyczny punkt szczytowy”.
Raport „Męczennicy 2011” zawiera również listę 10 państw, w których chrześcijanie najczęściej doznają cierpienia prześladowań. Od 10 lat na pierwszym miejscu jest komunistyczna Korea Północna. Na dalszych pozycjach wymieniono Iran, Afganistan, Arabię Saudyjską, Somalię, Malediwy, Jemen, Irak, Uzbekistan oraz Laos. W tym ostatnim państwie chrześcijanie są traktowani jako agenci USA, którzy dążą do demokratyzacji kraju. Osiem z wymienionych wyżej państw to kraje arabskie. W ateistycznej Korei Północnej za publiczne wyznawanie wiary grozi więzienie, obóz pracy lub kara śmierci. W północnokoreańskich obozach przebywa obecnie blisko 70 tys. wyznawców Chrystusa.
Źródła prześladowań wymienione w raporcie to radykalny islam, hinduizm i buddyzm oraz komunistyczne reżimy totalitarne i autorytarne. Twórcy dokumentu zauważyli również, że w kilku krajach dochodzi do prześladowań wewnątrzchrześcijańskich. W Rosji, Gruzji, Grecji, częściowo też w Bułgarii, katolików, protestantów i baptystów traktuje się jako obywateli drugiej kategorii.
Źródło: „Nasz Dziennik”