Chrześcijaństwo ostatnim bastionem przeciwko ”totalitaryzmowi” laickiemu

2011-01-28 00:00:00
Chrześcijaństwo ostatnim bastionem przeciwko ”totalitaryzmowi” laickiemu

„Wolność wyznania w Europie stoi pod znakiem zapytania, ze względu na świecką nietolerancję lewicy” – alarmuje austriacka organizacja pozarządowa zajmująca się monitoringiem prześladowań chrześcijan w Europie. Podczas, gdy islamscy ekstremiści wciąż atakują wspólnoty chrześcijańskie w Egipcie, Iraku, Pakistanie i na całym Bliskim Wschodzie oraz w Azji, w kolebce chrześcijaństwa - w Europie Zachodniej – narastają ograniczenia w zakresie publicznego wyrażania przekonań religijnych przez chrześcijan.  

– Nie można porównywać niesprawiedliwości, jakie mają miejsce tutaj z sytuacją, jaka panuje na przykład w Korei Północnej, Indiach czy Pakistanie – zauważyła Gudrun Kugler, prawniczka i dyrektor „Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians in Europe”. Podkreśliła jednak, że w Europie chrześcijaństwo jest znienawidzone, ponieważ jest to „ostatnia przeszkoda dla nowej wizji świeckości, która jest tak politycznie poprawna, że aż graniczy z totalitaryzmem”.

– Chrześcijanie są coraz bardziej marginalizowani i coraz częściej pojawiają się w sądach z powodu procesów dotyczących wiary. Myślę więc, że zmierzamy do bezkrwawego prześladowania – przyznała Kugler.

Jej obawy potwierdził dr Massimo Introvigne, włoski socjolog religii pracujący w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Powiedział on niedawno, że europejscy chrześcijanie nie są „nadwrażliwi”, a dyskryminacja chrześcijan w Europie „jest bardziej subtelna” niż w krajach, gdzie są krwawo prześladowani, ale jest prawdziwa”.

Jak na ironię, o problemie krępowania wolności religijnej chrześcijan miał mówić papież Benedykt XVI na uniwersytecie la Sapienza w Rzymie, 17 stycznia 2008 r. Jednak to papieskie przemówienie zostało odwołane po protestach małej liczby studentów i wykładowców, zarzucających Ojcu Świętemu rzekomą „homofobię”.

– Incydent ten – jak zauważył dr Introvigne – naturalnie bardziej niż cokolwiek potwierdził to, o czym miał mówić papież, a mianowicie, że problem nietolerancji wobec chrześcijan rzeczywiście istnieje na Zachodzie.

Obserwatorium systematycznie monitoruje wszelkie akty nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan i chrześcijaństwa w Europie. Przygotowało też specjalny raport, będący rejestrem przypadków dyskryminacji chrześcijan w Europie w latach 2005 - 2010.

Kugler powiedziała sieci MercatorNet: – Prywatnie można modlić się i myśleć, co się chce, ale w przestrzeni publicznej jest coraz więcej ograniczeń. Żydzi i muzułmanie doświadczają nietolerancji i dyskryminacji, ale nie aż takiej, jak chrześcijanie, nawet jeśli stanowią tutaj nominalną większość.

– Otrzymaliśmy wiele sprawozdań dotyczących usuwania symboli chrześcijańskich ze sfery publicznej, zniekształconego, stereotypowego i negatywnego przedstawiania chrześcijan w mediach (...), a także ośmieszania ich w miejscu pracy lub stawiania w mało komfortowej sytuacji
– dodała Kugler.

Raport Obserwatorium pokazuje, że w Europie największym problemem jest tzw. prawo równościowe które zostało wprowadzone na żądanie lobby homoseksualnego i radykalnego lobby feministek, wspieranych dodatkowo przez nieprzychylne wobec chrześcijan media.

– Mam wrażenie, że dziennikarze i politycy są często bardziej anty-chrześcijańscy niż sami obywatele. Kształtują oni nastrój w kraju. Coraz częściej widzimy, że chrześcijanie są określani jako „homofobowie", „seksiści”, osoby nietolerancyjne i nie na czasie – stwierdziła szefowa Obserwatorium.

Zapytana, co chrześcijanie mogą zrobić, Gudrun Kugler powiedziała: „Mówić". – Wielu europejskich chrześcijan nie zdaje sobie sprawy, że obrona swoich przekonań polega na przemawianiu w imieniu słabych, upośledzonych i bezbronnych – zauważyła.

Jest aktem miłosierdzia chrześcijańskiego domagać się własnych praw demokratycznych. Musimy czerpać inspirację od braci i sióstr, którzy dzielnie stawiają czoła w obliczu gwałtownych form prześladowania, zamiast spokojnie wycofywać się – podkreśliła Kugler.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025