Ciała ofiar Katynia wrócą do Polski?

2012-01-27 00:00:00
Ciała ofiar Katynia wrócą do Polski?

Część rodzin katyńskich chce, by ciała ich przodków spoczęły w polskiej ziemi. Wystosowano w tej sprawie list do szefa MSZ z prośbą o pomoc w sprowadzeniu szczątków do kraju. 

Inicjatywa nie jest wspólną dla wszystkich rodzin katyńskich, listy do Radosława Sikorskiego wystosowała tylko część z nich, m.in.: Witomiła Wołk-Jezierska, Wanda Rodowicz, Krystyna Krzyszkowiak, Stanisław Drabczyński. Chcę wreszcie pochować ojca, porucznika Wincentego Wołka, w Polsce. - Państwo ma obowiązki wobec swych obywateli i powinno mi pomóc  - stwierdza Wołk-Jezierska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. 
 
Dziennik zapytał ministerstwo czy zamierza wesprzeć krewnych ofiar. Rzecznik resortu poinformował tylko, że MSZ przekazał ich list Radzie Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i to ona powinna zająć się tą kwestią. 
 
Prok. Małgorzata Kuźniar-Plota z IPN, która prowadzi polskie śledztwo katyńskie, zwraca uwagę, że decyzję o ekshumacji musieliby podjąć rosyjscy śledczy. – To suwerenna decyzja strony rosyjskiej. W dodatku ekshumacja możliwa jest tylko wtedy, gdyby umorzone w 2004 r. przez tamtejszą prokuraturę śledztwo katyńskie zostało podjęte na nowo  - podkreśla.
 
Najnowsza inicjatywa części rodzin katyńskich już wywołuje spory w ich środowisku. Wiceprezes Federacji Rodzin Katyńskich, Krystyna Brydowska uważa, że pomysł nie jest dobry. Można spodziewać się również, że propozycja napotka opór Rosji. Ale zainteresowani ekshumacją przekonują, że ciała bohaterów powinny spocząć w polskiej ziemi.

 
Źródło: rp.pl 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!