Co politycy myślą o aborcji?
2011-09-22 00:00:00

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 130 organizacji broniących życia i rodziny, zwróciła się do komitetów wyborczych o ustosunkowanie się do spraw związanych z prawami człowieka i polityką wobec rodziny w Polsce. "Jesteśmy przekonani, że racją stanu naszego państwa jest uznanie prawa do życia każdej ludzkiej istoty oraz ochrona rodziny i jej fundamentu, jakim jest małżeństwo" - uważają członkowie PFROŻ.
Federacja zwraca się do wszystkich ugrupowań politycznych uczestniczących w wyborach parlamentarnych 2011 r. o jasne przedstawienie w kampanii wyborczej swojego stosunku do kilku zagadnień. Jest nim przede wszystkim wprowadzenie ustawowej ochrony prawa do życia dla wszystkich dzieci poczętych, w tym chorych i poczętych w wyniku czynu zabronionego.
Federację interesuje także stosunek komitetów wyborczych do "ustawowego zakazu niehumanitarnej metody sztucznej prokreacji 'In vitro' i zastąpienie jej etycznymi metodami wspierania naturalnej prokreacji (np. naprotechnologia)".
Istotne, zdaniem PFROŻ, jest także ustosunkowanie się do "dramatycznej sytuacji ekonomicznej wielu rodzin wychowujących dzieci, szczególnie wielodzietnych, czego skutkiem jest najwyższy w krajach UE zasięg ubóstwa wśród dzieci". Ma to zdaniem obrońców życia bezpośredni związek z brakiem właściwej polityki państwa wobec rodziny, wysokim 12-procentowym bezrobociem i systematyczną likwidacją zasiłków rodzinnych – "rocznie, na skutek braku waloryzacji, z systemu pomocy 'wypada' około 0,5 mln dzieci - alarmują obrońcy życia.
Komitety wyborcze powinny ponadto wyrazić swoje zdanie na temat zjawiska rozpadu wielu polskich rodzin na skutek zbyt łatwego orzekania rozwodów, a także konieczności poszukiwania pracy za granicą, w wyniku czego cierpią przede wszystkim dzieci.
"Odpowiedź na powyższe kwestie, (które przecież nie wyczerpują wszystkich ważnych społecznie spraw) ma istotne znaczenie wobec głębokiego kryzysu jaki przeżywa polska rodzina, a wynikającego z materialnego niedostatku, osłabienia spójności rodziny a także trudności wychowawczych" - uważają podpisani pod apelem dr Paweł Wosicki, Antoni Szymański i dr inż. Antoni Zięba.
Zdaniem PFROŻ, skutkiem zaniedbań w tej dziedzinie jest kryzys demograficzny i gospodarczy, jaki przeżywa Polska. "Dlatego apelujemy o poważne potraktowanie powyższych problemów zarówno w kampanii wyborczej jak i później, w czasie sprawowania władzy" - dodają członkowie Federacji.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.