Co trzeci Turek nie chce mieć za sąsiada chrześcijanina
2009-10-01 00:00:00
Sąsiedztwa rodziny ateistycznej nie chce 57 proc. Turków, 42 proc. wypowiedziało się przeciwko żydowskim sąsiadom, sąsiedztwo chrześcijan jest niemiłe dla 35 proc - wynika z sondażu przeprowadzonego przez turecki ośrodek badania opinii publicznej. Jego wyniki opublikowały 30 września tureckie media.
Sondaż został przeprowadzony na zlecenie żydowskiej Fundacji „Beyo?lu Rabbi's Office” w Stambule przy wsparciu przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Ankarze. Instytut badania opinii społecznej „Frekans” w maju i czerwcu przeprowadził badania wśród 1.108 osób.
Według sondażu większość Turków (55 proc.) nie akceptuje zatrudnienia niemuzułmanów w instytucjach wymiaru sprawiedliwości oraz policji. W samej służbie zdrowia 44 proc. pytanych nie chce widzieć wyznawców chrześcijaństwa czy judaizmu.
54 proc. pytanych uważa alewitów, a 38 proc. Kurdów za integralną część społeczeństwa tureckiego. W odniesieniu do innych niemuzułmańskich mniejszości liczby te są znacząco niższe. Jedynie 16 proc. uważa grecką mniejszość i 15 proc. Ormian oraz Żydów za obywateli tureckich.
Aż 82 proc. Turków akceptuje sąsiadów obcokrajowców. Tylko 13 proc. pytanych nie chciałoby za sąsiadów wyznawców innych nurtów islamu. W Turcji dominują sunnici.
Oficjalnie wyznawcy religii niemuzułmańskich stanowią ok. 7 proc. liczącego prawie 72 mln mieszkańców kraju. Według innych źródeł wyznawcy innych religii niż islam stanowią nawet 30 proc. tureckiego społeczeństwa. Przed 1914 r. na terenie obecnej Turcji chrześcijanie stanowili ponad 30 proc. mieszkańców Turcji. U schyłku Imperium Osmańskiego liczba chrześcijan wśród urzędników państwowych, w tym wysokiej rangi, była stosunkowo duża.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.