Co trzeci Turek nie chce mieć za sąsiada chrześcijanina

2009-10-01 00:00:00
Co trzeci Turek nie chce mieć za sąsiada chrześcijanina

Sąsiedztwa rodziny ateistycznej nie chce 57 proc. Turków, 42 proc. wypowiedziało się przeciwko żydowskim sąsiadom, sąsiedztwo chrześcijan jest niemiłe dla 35 proc - wynika z sondażu przeprowadzonego przez turecki ośrodek badania opinii publicznej. Jego wyniki opublikowały 30 września tureckie media.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie żydowskiej Fundacji „Beyo?lu Rabbi's Office” w Stambule przy wsparciu przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Ankarze. Instytut badania opinii społecznej „Frekans” w maju i czerwcu przeprowadził badania wśród 1.108 osób.

Według sondażu większość Turków (55 proc.) nie akceptuje zatrudnienia niemuzułmanów w instytucjach wymiaru sprawiedliwości oraz policji. W samej służbie zdrowia 44 proc. pytanych nie chce widzieć wyznawców chrześcijaństwa czy judaizmu.

54 proc. pytanych uważa alewitów, a 38 proc. Kurdów za integralną część społeczeństwa tureckiego. W odniesieniu do innych niemuzułmańskich mniejszości liczby te są znacząco niższe. Jedynie 16 proc. uważa grecką mniejszość i 15 proc. Ormian oraz Żydów za obywateli tureckich.

Aż 82 proc. Turków akceptuje sąsiadów obcokrajowców. Tylko 13 proc. pytanych nie chciałoby za sąsiadów wyznawców innych nurtów islamu. W Turcji dominują sunnici.

Oficjalnie wyznawcy religii niemuzułmańskich stanowią ok. 7 proc. liczącego prawie 72 mln mieszkańców kraju. Według innych źródeł wyznawcy innych religii niż islam stanowią nawet 30 proc. tureckiego społeczeństwa. Przed 1914 r. na terenie obecnej Turcji chrześcijanie stanowili ponad 30 proc. mieszkańców Turcji. U schyłku Imperium Osmańskiego liczba chrześcijan wśród urzędników państwowych, w tym wysokiej rangi, była stosunkowo duża.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.