Podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego mówił, że kondycja psychiczna Polaków nie jest dobra. Na co dzień jesteśmy smutni lub źli, patrzymy pesymistycznie w przyszłość. Zdaniem psychiatry, wynika to m.in. z poczucia braku stabilności i lęku o to, co nas czeka.
Zdaniem eksperta, który wypowiadał się na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Aktywnie Przeciwko Depresji”, Polacy są obecnie o wiele bardziej podatni na wszelkie negatywne wpływy środowiskowo-społeczne zarówno te, które wynikają ze zdarzeń losowych, jak np. katastrofa smoleńska, jak i te, które wiążą się z ogólną sytuacją ekonomiczną. Wiąże się to – mówił psychiatra – z tym, że jako naród ciągle dążymy do nadrobienia swoich zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej.
– Jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Mało kto z nas pracuje osiem godzin dziennie, idzie do domu i odpoczywa; w weekendy mało kto ma wolne, bo zwykle dorabia do pensji. Z drugiej strony panuje duże bezrobocie, które dotyka najbardziej osoby młode, w wieku produkcyjnym, między 25. a 35. rokiem życia – tłumaczył psychiatra.
Jak wyjaśniał prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polacy są na co dzień źli albo smutni, a jeżeli się cieszą to najczęściej pod wpływem alkoholu; a ludzie młodzi, między 12. a 16. rokiem życia – często pod wpływem środków odurzających, głównie marihuany. – Agresja lub smutek wynikają z lęku o przyszłość: o emerytury, zdrowie, dostęp do opieki medycznej – podkreślał prof. Heitzman.
Psychiatra zaznaczył, że problem złej kondycji psychicznej Polaków odbija się również negatywnie na innowacyjności narodu. – Nie jesteśmy mniej zdolni niż inni, ale mniej w nas jest wiary w sukces badawczy czy odkrywczy. Konieczna jest zmiana optyki spojrzenia na kwestie zadowolenia człowieka z życia, z tego co robi, jak się rozwija na polu zawodowym, społecznym i osobistym. Sukces zawodowy i twórczy jest przypisany ludziom wolnym od nacisków, nie spętanym lękiem i depresją – tłumaczył.
Źródło: Stefczyk.info
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy