Coraz mniej Shengen w Shengen

2012-01-03 00:00:00
Coraz mniej Shengen w Shengen

Zgodnie z oczekiwaniami osób sceptycznie przyglądających się integracji europejskiej, poszczególne kraje zaczynają ukradkiem wycofywać się z obietnic o „otwartej wspólnocie”. Holandia, Dania i Francja w ostatnich miesiącach bardzo mocno zaostrzyły kontrolę na granicach. 

System elektronicznego monitoringu holenderskich granic wyposażony jest na razie jedynie w 15 kamer rejestrujących ruch graniczny na najbardziej uczęszczanych przejściach z Niemcami i Belgią. Dodatkowo sześć policyjnych patroli rejestruje przy użyciu techniki elektronicznej wszystko, co znajduje się w polu widzenia lotnych kamer. Test prowadzony będzie do połowy roku, jeżeli system kamer zda egzamin, władze zamierzają obwarować całą linię granicy urządzeniami monitorującymi – pisze „Rzeczpospolita”. 
 
Już w tej chwili każdy samochód przekraczający holenderską granicę od wschodniej strony  jest fotografowany, a informacje z numerami tablic rejestracyjnych przekazywane do porównania w specjalnej bazie danych. Tamtejszy rząd wie więc dokładnie, kto, kiedy i jakim samochodem wjeżdża na obszar kraju i jak długo w nim pozostaje. Decydenci uzasadniają wprowadzanie systemu koniecznością wzmożenia wysiłków w walce z zorganizowaną przestępczością oraz nielegalną imigracją.
 
Innym państwem obawiającym się mocno nielegalnej imigracji jest Dania, która nie tylko uruchomiła monitoring elektroniczny, ale i postawiła kilka szlabanów, a na niektórych punktach granicznych pojawili się nawet celnicy. Szlabany zniknęły dopiero kilka tygodni temu, gdy w Kopenhadze doszło do zmiany ekipy rządzącej.  Według unijnego prawa kontrole na granicy państw są możliwe jedynie w razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa kraju, i to w zasadzie jedynie na 30 dni. Skorzystała z tego nie tak dawno Francja, kontrolując granicę z Włochami.

 
Źródło: rp.pl 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.