Coraz więcej przedsiębiorców zawiesza działalność

2012-02-22 00:00:00
Coraz więcej przedsiębiorców zawiesza działalność

Alarmujące dane GUS: w ubiegłym roku z działalności zrezygnowało ponad ćwierć miliona przedsiębiorców. Według ekspertów to ważny sygnał.

W 2011 roku z działalności gospodarczej wyrejestrowano 383 tysiące podmiotów, o 60 procent więcej, niż w roku poprzednim. Choć w części korekta dotyczyła osób zmarłych figurujących w rejestrze, po uwzględnieniu tego faktu i tak wyrejestrowano o 100 tysięcy więcej podmiotów, niż w 2010 roku. Do zawieszenia działalności skłaniają, między innymi, wysokie koszty i nieprzychylna polityka państwa.
 
- Część firm zawiesiła swoją działalność i przeniosła się do szarej strefy. Po prostu uzyskiwały zbyt niskie obroty – zauważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan w rozmowie Dziennikiem Gazetą Prawną. Według profesor Elżbiety Mączyńskiej ze Szkoły Głównej Handlowej, za sytuację odpowiada w pewnym stopniu polityka dużych firm, korzystających z samo zatrudnienia angażowanych pracowników. – Dzisiaj część z nich traci pracę i jeśli nie zdobędzie nowego zlecenia, zawiesza działalność, aby nie ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem firmy – ocenia prof. Mączyńska.
 
Równocześnie zarejestrowano 346 tys. nowych firm, aż o 56 tysięcy mniej niż w roku poprzednim. Zmniejszenie środków przeznaczonych przez państwo na wsparcie nowych inicjatyw poskutkowało niekorzystnymi zmianami. Przy wsparciu „pośredniaków” założono niecałe 27 tysięcy podmiotów, o 50 tysięcy mniej niż przed rokiem. – Pogarsza się koniunktura gospodarcza i nadchodzą niepewne czasy, więc musimy być przygotowani na to, że coraz więcej firm będzie zawieszało lub wręcz kończyło swoją działalność – ostrzega dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

 
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl
mat
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!