Coraz więcej przedsiębiorców zawiesza działalność

2012-02-22 00:00:00
Coraz więcej przedsiębiorców zawiesza działalność

Alarmujące dane GUS: w ubiegłym roku z działalności zrezygnowało ponad ćwierć miliona przedsiębiorców. Według ekspertów to ważny sygnał.

W 2011 roku z działalności gospodarczej wyrejestrowano 383 tysiące podmiotów, o 60 procent więcej, niż w roku poprzednim. Choć w części korekta dotyczyła osób zmarłych figurujących w rejestrze, po uwzględnieniu tego faktu i tak wyrejestrowano o 100 tysięcy więcej podmiotów, niż w 2010 roku. Do zawieszenia działalności skłaniają, między innymi, wysokie koszty i nieprzychylna polityka państwa.
 
- Część firm zawiesiła swoją działalność i przeniosła się do szarej strefy. Po prostu uzyskiwały zbyt niskie obroty – zauważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan w rozmowie Dziennikiem Gazetą Prawną. Według profesor Elżbiety Mączyńskiej ze Szkoły Głównej Handlowej, za sytuację odpowiada w pewnym stopniu polityka dużych firm, korzystających z samo zatrudnienia angażowanych pracowników. – Dzisiaj część z nich traci pracę i jeśli nie zdobędzie nowego zlecenia, zawiesza działalność, aby nie ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem firmy – ocenia prof. Mączyńska.
 
Równocześnie zarejestrowano 346 tys. nowych firm, aż o 56 tysięcy mniej niż w roku poprzednim. Zmniejszenie środków przeznaczonych przez państwo na wsparcie nowych inicjatyw poskutkowało niekorzystnymi zmianami. Przy wsparciu „pośredniaków” założono niecałe 27 tysięcy podmiotów, o 50 tysięcy mniej niż przed rokiem. – Pogarsza się koniunktura gospodarcza i nadchodzą niepewne czasy, więc musimy być przygotowani na to, że coraz więcej firm będzie zawieszało lub wręcz kończyło swoją działalność – ostrzega dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

 
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl
mat
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!