Czechy: należy bronić Europy opartej na chrześcijańskim rozumieniu wolności

2012-02-08 00:00:00
Czechy: należy bronić Europy opartej na chrześcijańskim rozumieniu wolności

Episkopat Czech ostrzega przed złymi formami europejskiej współpracy. Według hierarchów tamtejszego Kościoła, bez chrześcijańskiego pojmowania wolności, Europa może jednoczyć się jedynie według historycznych koncepcji dyktatorów i komunistów. 

O zjednoczenie Europy zabiegali w przeszłości różni monarchowie i dyktatorzy. Istniała na przykład idea Europy komunistycznej. Ostatecznie zwyciężyła wizja Schumana i Moneta, oparta na chrześcijańskim rozumieniu wolności i odpowiedzialności. Jeśli jej nie obronimy, zjednoczona Europa nie poradzi sobie z rozwiązaniem kwestii partykularnych – ostrzega episkopat Czech.  
 
Biskupi przypominają szereg praktycznych kwestii, które dzielą dziś Europejczyków. Należy do nich przede wszystkim kryzys wspólnej waluty. Problemem staje się również wolny przepływ osób, ponieważ północ kontynentu obawia się napływu mafii i pozaunijnych migrantów z południa. Słowaków przeraża np. szybki odpływ lekarzy, którzy zbyt łatwo ich zdaniem migrują na Zachód w poszukiwaniu lepszych zarobków – informuje Radio Watykańskie. 

Oświadczenie biskupów, może być odczytywane jako sprzeciw wobec niekorzystnej dla Czech idei dalszego zrzekania się suwerenności na rzecz Unii Europejskiej. Stanowisko episkopatu zostało przedstawione tydzień po tym, jak czeski rząd jako jedyny obok rządu Wielkiej Brytanii nie zdecydował się na podpisanie tzw. paktu fiskalnego, pozbawiającego kraje UE olbrzymiej części suwerenności gospodarczej. 

 
Źródło: Radio Watykańskie, PiotrSkarga.pl
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!