Czechy: Praga uznaje, że traktat lizboński już przepadł

2008-06-17 00:00:00
Czechy: Praga uznaje, że traktat lizboński już przepadł

Po odrzuceniu przez Irlandię traktatu reformującego teraz kolejną trudną do pokonania przeszkodą może okazać się rząd czeski, który oświadczył, że dokument ten został odrzucony i dalsze prowadzenie prac ratyfikacyjnych nie ma najmniejszego sensu – donosi „Nasz Dziennik”.

Podczas gdy takie kraje jak Polska i Wielka Brytania zapowiadają prowadzenie dalszego procesu ratyfikacyjnego, Praga uznaje, że traktat już przepadł. Stanowisko czeskiego rządu wzbudza wielkie zaniepokojenie euroentuzjastów we wszystkich europejskich stolicach, także w Berlinie. Sprawa jest o tyle trudna, że jakakolwiek zmiana lub stworzenie nowego traktatu jest obecnie niemożliwością – czytamy w „NDz”.

Gazeta przypomina, że dotychczas traktatu lizbońskiego nie ratyfikowało jeszcze osiem parlamentów, ale jedynie Praga sugeruje, że tego nie zrobi, w odróżnieniu od Warszawy, która pomimo opinii, iż należy do grona eurosceptyków, obiecała dalsze prowadzenie procesu ratyfikacji.

Według „NDz” Niemcy zmuszają innych do dalszej kontynuacji ratyfikacji nieistniejącego już dokumentu, zapominając, że sami także do tej pory go nie ratyfikowali, bowiem cały proces wstrzymał jeden z posłów, składając do Trybunału Konstytucyjnego skargę na proces ratyfikacyjny.

Tymczasem premier Donald Tusk oświadczył, że proces ratyfikacji traktatu lizbońskiego - mimo fiaska w Irlandii - powinien być kontynuowany w pozostałych krajach UE. Podkreślił jednocześnie, że nikt nie może lekceważyć głosu mieszkańców Zielonej Wyspy. Tusk nie dostrzega najwyraźniej, że jedyną rzeczywistą formą uszanowania podjętej przez Irlandczyków decyzji byłaby rezygnacja z ratyfikacji – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Tymczasem premier Czech Mirek Topolanek powiedział, iż nie można udawać, że kilka milionów głosów Irlandczyków ma inną wagę niż głosy Francuzów, którzy w 2005 roku odrzucili traktat konstytucyjny.

Źródło: „Nasz Dziennik”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.