Czesi akceptują kradzież dóbr kościelnych

2008-08-19 00:00:00
Czesi akceptują kradzież dóbr kościelnych

Ponad dwie trzecie Czechów nie popiera planowanego zwrotu Kościołowi upaństwowionej przed laty przez komunistów własności kościelnej. Mówią o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez instytut badania opinii publicznej STEM w Pradze.

Z ankiety wynika, że tylko 36 proc. respondentów uważa, iż Kościół powinien odzyskać dobra zagrabione przez komunistów, aby mógł prowadzić swoją działalność niezależnie od państwa. Podobny procent ankietowanych uważa, że kościoły w ogóle są „pożytecznymi instytucjami”. Według STEM dowodzi to, że rośnie sceptycyzm Czechów wobec wspólnot religijnych. Pozytywnie jest oceniana jedynie ich działalność charytatywna.

Tylko 27 proc. ankietowanych przyznaje, że wierzy w Boga, 57 proc. twierdzi, że nie wierzy, a 16 proc. nie udzieliło odpowiedzi. Republika Czeska należy do najbardziej ateistycznych krajów byłego bloku wschodniego.

Na początku roku wspólna komisja państwowo-kościelna wypracowała kompromis w sprawie zwrotu własności kościelnej. Zgodnie z tym postanowieniem Kościół miałby otrzymać bezpośrednio ok. dwóch trzecich swojej dawnej własności. Za resztę przewidziane jest odszkodowanie finansowe, które ma być wypłacane przez okres 60 lat. Wraz z odsetkami państwo czeskie Kościołowi oraz wspólnotom religijnym powinien wypłacić sumę ok. 10 miliardów euro.

Kościół oraz wspólnoty religijne objęte kompromisem mogą więc liczyć na zwrot ok. 20 tys. hektarów ziemi, 65 tys. hektarów lasów i ponad 3 tys. budynków.

Plan został już zaakceptowany przez rząd, jednak projekt ustawy w tej sprawie leży już od miesięcy w parlamencie. Obok opozycyjnych partii komunistów i socjaldemokratów, przeciwko „zbyt wielkodusznej regulacji” jest również większość posłów z ramienia największej partii rządzącej - liberalno-konserwatywnej Partii Obywatelskiej (ODS) premiera Mirka Topolanka.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.