Częste oglądanie TV w dzieciństwie jest szkodliwe

2010-05-04 00:00:00

Jest wielce prawdopodobne, że dzieci, które w wieku powyżej 29 miesięcy często oglądały telewizję, w szkole średniej będą miały większe kłopoty w nauce i problemy zdrowotne – tak wynika z raportu opublikowanego w majowym wydaniu medycznego pisma branżowego „Archives of Pediatrics & Addolescent Medicine”.

Linda S. Pagani, doktor z uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie wraz z kilkoma innymi naukowcami przebadała grupę 1314 dzieci, których rodzice informowali o liczbie godzin spędzanych przez nie przed telewizorem w dzieciństwie.

Na podstawie informacji zebranych od rodziców i nauczycieli dot. zachowania psycho-społecznego, a także problemów zdrowotnych młodzieży oraz badając ich współczynnik wagi (BMI), badacze stwierdzili m.in., że każda dodatkowa godzina spędzana przed odbiornikiem telewizyjnym we wczesnym dzieciństwie, odpowiada spadkowi: o 7 proc. w skali ogólnych osiągnięć szkolnych uczniów, o 6 proc. jeśli chodzi o umiejętności matematyczne. Wzrasta także o 10 proc. wskaźnik wykorzystywania tego typu osób przez kolegów w klasie. O 13 proc. zmniejsza się zaangażowanie nastolatków w aktywność fizyczną w ciągu weekendu, o 9 proc. w ogóle spada aktywność związana z wysiłkiem fizycznym, o 9 proc. wzrasta spożycie napojów bezalkoholowych i o 10 proc. zwiększa się konsumpcja przekąsek, jak również o 5 proc. wzrasta współczynnik wagi.

Jak zaznaczyli badacze większa ekspozycja na działanie telewizji w wieku dziecięcym owocuje w późniejszym okresie skłonnością do rozwijania niezdrowych nawyków i osiągania słabszych wyników w nauce.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...