Częstochowa: Apel Jasnogórski i wyjątkowy dar dla Matki Bożej
2013-02-25 00:00:00
W poniedziałek 25 lutego w sanktuarium na Jasnej Górze modlić się będą przedstawiciele Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi oraz Krucjaty Młodych. Wezmą oni udział w wieczornym nabożeństwie, a także złożą u stóp Matki Bożej wyjątkowy dar, wieńczący akcję „Nie wstydzę się Jezusa” – milionowy brelok z cytatem z Ewangelii według św. Mateusza.
Rozprowadzane przez Krucjatę Młodych breloki stały się znane w całej Polsce, a także w wielu miejscach za granicą. Ich liczba sięgnęła miliona sztuk. Dzięki tej inicjatywie wielu znanych ludzi opowiedziało przed kamerami o swojej wierze w Chrystusa, o potrzebie dawania świadectwa wiary we współczesnym świecie.
Symbolicznym podsumowaniem akcji jest poniedziałkowy Apel Jasnogórski o godz. 21:00 oraz dar Instytutu i Krucjaty dla częstochowskiego sanktuarium. Będzie nim milionowy egzemplarz breloka, który został wykończony złotem. Wydarzenie stanowi podsumowanie kampanii, której głównymi znakami rozpoznawczymi były wizerunek krzyża oraz słowa „kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem”.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.