Częstochowa: Marsz dla Życia i Rodziny

2011-06-15 00:00:00
Częstochowa: Marsz dla Życia i Rodziny

Ulicami Częstochowy przejdzie dziś, po raz pierwszy, Marsz dla Życia i Rodziny. - Chcemy w sposób symboliczny powiedzieć "tak" życiu, a "nie" aborcji. Pragniemy, aby marsz stał się promocją piękna polskiej rodziny - mówią organizatorzy wydarzenia.

Marsz ruszy sprzed Pomnika Jana Pawła II na placu Daszyńskiego na błonia jasnogórskie, gdzie przed figurą Maryi Niepokalanej zostanie złożony hołd z białych kwiatów. W programie przewidziana jest także krótka część artystyczna z udziałem bp. Antoniego Długosza oraz dzieci z grupy pantomimicznej „Ichtys” z Aleksandrii koło Częstochowy, prowadzonej przez siostry Misjonarki Klaretynki.

Marsz poprzedzi Msza św. w Archikatedrze Św. Rodziny, podczas której będzie możliwość podjęcia postanowień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

„Marsz bieli” jest wyrazem poparcia dla życia i godności człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.

- Chcemy w sposób symboliczny powiedzieć „tak” życiu, a „nie” aborcji, antykoncepcji, czy też wszelkim technikom wspomagania rozrodu, wątpliwym etycznie i moralnie. Pragniemy, aby marsz stał się promocją piękna polskiej rodziny. Dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszej akcji i wspólnego świętowania - wyjaśnia Izabela Banaszewska, pomysłodawca Marszu.

Organizatorzy Marszu, w tym przedstawiciele Rady Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej oraz Częstochowskiego Klubu Frondy zwracają uwagą, że marsz będzie manifestacją solidarności z najbardziej bezbronnymi i cierpiącymi, a także wyrazem aprobaty dla tradycyjnego modelu rodziny opartej na miłości mężczyzny i kobiety; rodziny, w której życie ludzkie jest chronione i gdzie może ono bezpiecznie się rozwijać.

- Kiedy osobiście zobaczyłem tę ideę w swoim życiu, w swoim sercu, w swojej rodzinie również, to od razu towarzyszyło temu głębokie przekonanie i wiara w to, że ten marsz, chociaż liczba uczestników jest ważna i chcemy, żeby było ich jak najwięcej, ma na celu promowanie rodziny, pokazanie tego dobrego, prawdziwego jej oblicza. Chcemy pochylić się nad życiem w całej jego rozciągłości od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci no i po prostu być tam razem – powiedział Grzegorz Nienartowicz, przewodniczący Rady Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej.

W przygotowania do Marszu włączyło się wiele wspólnot parafialnych i modlitewnych oraz zgromadzeń zakonnych, w tym Zgromadzenie Małych Sióstr od Jezusa, Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego oraz Misjonarek Klaretynek.

Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.