Częstochowa: ponad 2,5 tys. uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2011-06-16 00:00:00
Częstochowa: ponad 2,5 tys. uczestników Marszu dla Życia i Rodziny


„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać - oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (bł. Jan Paweł II), pod takim hasłem z udziałem mieszkańców Częstochowy, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej odbył się 15 czerwca I Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnej Góry.

Ponad 2,5 tys. uczestników manifestacji najpierw wzięło udział w Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Gębka, proboszcz parafii katedralnej.

W homilii ks. Gębka podkreślił m. in., że „takie wyznanie wiary i zasad moralnych jak Marsz dla Życia, jest bardzo potrzebne dzisiejszemu światu”. – Trzeba, by inni zobaczyli, że warto bronić życia – mówił ks. Gębka. Kaznodzieja zaznaczył również, że „w dzisiejszych czasach tak wielu chciałoby usunąć Chrystusa, Jego Ewangelię i Krzyż z życia publicznego”. – Marsz dla życia też może być wytykany palcem, ale wasze świadectwo jest bardzo potrzebne – zwrócił się do uczestników manifestacji.

Organizatorzy Marszu, w tym przedstawiciele Rady Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej oraz Częstochowskiego Klubu Frondy zwrócili uwagę, że konieczne jest ukazanie solidarności z najbardziej bezbronnymi. Uczestnicy Marszu wskazywali również na konieczność obrony tradycyjnego małżeństwa i rodziny. Nieśli oni m. in. transparenty z napisami: „Stop aborcji”, „Każde dziecko ma prawo żyć”, „Rodzina jest miejscem, gdzie rodzi się człowiek”.

Po przemarszu Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnej Góry odbyła się krótka część artystyczna dla najmłodszych, na którą złożyła się m.in. pantomima w wykonaniu Grupy „Ichtys”, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Klaretynek z Aleksandrii.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.