Czy mieszkańcy Żywca zobaczą wystawę ”Wybierz życie”?

2009-07-29 00:00:00

Burmistrz Żywca cofnął zgodę na umieszczenie na rynku miejskim antyaborcyjnej wystawy "Wybierz życie" – donosi „Nasz Dziennik”. Ekspozycja, pokazująca zdjęcia zamordowanych w wyniku aborcji dzieci w zestawieniu z ofiarami ludobójstwa jest prezentowana w polskich miastach od kilku lat. Nieodmiennie budzi ostry sprzeciw środowisk lewicowych i pro-aborcyjnych. Do końca lipca wystawę można oglądać w Bielsku-Białej. W sierpniu miała trafić do Żywca.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor cofnął jednak zgodę na lokalizację wystawy na rynku, przenosząc ją do jednej z sal w żywieckim zamku. Organizatorzy taką lokalizacją nie są jednak zainteresowani i zapowiadają złożenie skargi do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Jeśli ta droga nie okaże się skuteczna, urządzą w Żywcu demonstrację. Umieszczenie ekspozycji w sali zamkowej nie wchodzi w rachubę.

Nie zamierzamy ukrywać prawdy o aborcji w galeriach. Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi zobaczyło, czym jest aborcja. Ukrywanie prawdy doprowadzi nas do sytuacji, jaka w Polsce była za PRL, kiedy zabijało się rocznie 200 tys. dzieci przed narodzeniem. We Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii taka sytuacja jest obecnie. Jeśli będziemy bierni i tchórzliwi, wkrótce i w Polsce aborcja będzie "standardem europejskim" – ostrzega Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO, współorganizatora akcji „Wybierz życie”.

Moje zdanie jest takie: jestem przeciwnikiem aborcji, ale szokujących wystaw nie będę dawał do oglądania dzieciom – tłumaczy się burmistrz. W Żywcu huczy jednak o tym, że powodem zmiany decyzji Szlagora mogła być intensywna kampania lokalnej „Gazety Wyborczej”, która serią kilku artykułów przypuściła atak na ekspozycję zdjęć w Bielsku-Białej. Wystawę próbowała też zablokować grupa miejscowych notabli, m.in. ekolog Jacek Bożek, poseł Bożena Kotkowska i przewodnicząca żydowskiej gminy wyznaniowej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra. Wystosowali oni list do prezydenta miasta Jacka Krywulta z żądaniem przeniesienia "Wybierz życie" do zamkniętego pomieszczenia – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Prezydent Bielska-Białej nie uległ jednak presji i zdecydował o pozostawieniu wystawy w centrum miasta do końca lipca.

Antoni Szlagor powołuje się na oddźwięk społeczny, jaki wystawa wywołała w Bielsku, jednak w wywiadzie radiowym nie potrafił podać żadnych konkretów. Można przypuszczać, że wystraszyły go krzyki garstki aborcjonistów – ocenia Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO.

Przesłanie o prawie człowieka do życia od momentu poczęcia trafi za to do uczestników Przystanku Woodstock. Zdjęcia zostaną umiejscowione przed wejściem na teren przystankowy. Tym razem nie będą nikogo prosić o zgodę – informuje „Nasz Dziennik”.

Skorzystaliśmy z tzw. zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym. Po prostu poinformowaliśmy władze miasta, że będziemy tam stali, że to nie jest wystawa, tylko manifestacja. Korzystamy z doświadczenia naszych przyjaciół ze Słowacji, którzy przez całe lato pokazują wystawy na koncertach rockowych i spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem. Jesteśmy przekonani, że również polska młodzież będzie bardziej otwarta na prawdę niż burmistrz Szlagor – konkluduje Mariusz Dzierżawski.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.